Ako na úsporu vody a energií v kúpeľni?

Ako na úsporu vody a energií v kúpeľni?

Už pri samotnom projekte je ideálne navrhnúť čo najkratšie dopravné trasy pre všetky médiá. Minimalizujú sa tým straty. Zdroj teplej vody by mal byť čo najbližšie k odbernému miestu. Rovnako je dobré nastaviť tlak vody na max. 4 bary. Voda v potrubí potom nebude pod takým tlakom, čím sa pri pustení bude ľahšie regulovať a zároveň sa tým šetria aj jednotlivé súčasti rozvodov, batérií, ohrievača ai.

Na ohrev teplej vody je nutné zvážiť počet osôb v byte a režim osobnej očisty jednotlivých obyvateľov. Tomu je dobré prispôsobiť veľkosť ohrievača. Nie je ekonomické si kupovať obrovský ohrievač, ktorý udržuje zbytočne obrovské množstvo teplej vody v čase, keď ju nevyužijeme. A na druhú stranu zase malé prietokové ohrievače sú neekonomické z dôvodu veľkého príkonu elektrickej energie.  (Zdroj: Arecenze.sk)

Už pri projekte je nutné zvážiť, či dať prednosť vani alebo sprchovému kútu. Treba si uvedomiť, že bežné vane majú objem okolo 200 až 350 litrov vody. Úspornejšie je sprchovanie, pri ktorom sa spotrebuje cca 60 litrov, pokiaľ sa však v sprche budete sprchovať hodinu, táto výhoda sa úplne stiera. K dispozícii je už nepreberná ponuka tvarov, rozmerov, typov sprchovacích kútov, ktorá vyhovie priestorovým nárokom jednotlivých používateľov. Vaňu je možné dodatočne osadiť zástenou, ktorá umožňuje sprchovanie.

Dnešným štandardom je použitie pákových vodovodných batérií, ktoré by mali nahradiť batérie s vretenovým ovládaním (kolky). Tieto sú už osadené perlátory, ktoré miešajú vodu so vzduchom a tým redukujú množstvo pretekanej vody (špeciálny perlátor šetrí až 50% vody). Kompletnú ponuku týchto batérií nájdete v našom e-shope.

Ďalšou možnosťou, ako znížiť spotrebu vody, sú vodovodné batérie osadené tzv. Eco-Stop kartušami. Ide o kartuše, ktoré majú aretáciu ako pri voľbe teploty vody, tak pri jej prietoku. Tieto je dobré použiť aj v domácnostiach kde sú malé deti, nehrozí napr. obarenie horúcou vodou. Ako príklad je možné uviesť napr. stojančekovú umývadlovú batériu Metalia.


Ešte ekonomickejšie je použitie tzv. termostatických batérií, kedy sa nastaví požadovaná teplota a pomocou termostatu v batérii sa namixuje požadovaná teplota. Odpadá tak zdĺhavé hľadanie správnej teploty vody ako pri bežných pákových či kohútikových batériách. Ich inštalácia nie je náročná, je rovnaká ako pri bežných pákových batériách, len je nutné zaistiť pre správne fungovanie batérie rovnaký vstupný tlak na studenej a teplej vode (napr. regulačnými ventilmi). Podrobný popis funkcie termo batérií nájdete napr. pri štvorprvkovej termostatickej batérii GO určené na inštaláciu na okraj vane.

Rovnako sa už bežne ponúkajú svietidlá LED vhodné do kúpeľní. Ide o moderný a efektívny zdroj svetla. Výhodou LED osvetlenia je minimálna energetická náročnosť oproti klasickým alebo halogénovým žiarivkám.

Pri projektovaní kúpeľne je nutné dobre rozplánovať aj veľkosť a umiestnenie vykurovacieho telesa, tak aby nebolo zbytočne predimenzované alebo opačne. Rovnako je možné kúpeľňové radiátory osadiť vykurovacou tyčou s termostatom, ktorý sníma teplotu v kúpeľni a zapína iba podľa nastavenej teploty. Túto tyč je možné zaobstarať aj v zaujímavých dizajnoch, napríklad od českej značky ISAN.

Pri rekonštrukcii alebo realizácii novej kúpeľne je dobré zvážiť možnosť použitia tzv. vykurovacích rohoží. Tieto sa umiestňujú napr. pred kúpeľňovú skrinku s umývadlom, výstupy zo sprchových kútov, pod dlažbu. Teplotu v kúpeľni môžete znížiť a budete mať stále rovnaký pocit tepla a pri nižších nákladoch.

Veľké množstvo vody sa tiež spotrebuje pri používaní WC. Bežné je použitie splachovacích systémov tzv. 6/3 alebo Start/Stop. Pri použití 6/3 sa pri stačení veľkého tlačidla spláchne 6 litrov a pri malom 3 litre. Pri Štart/Stop tlačidle je nutné opätovne tlačidlo stlačiť, aby došlo k zastaveniu vody, inak dôjde k vypusteniu celého obsahu nádržky. Začínajú sa objavovať aj nádržky a WC misy, ktoré na spláchnutie potrebujú ešte menšie množstvo vody ako 6 litrov.

Dúfam, že niektoré z vyššie uvedených typov Vás budú inšpirovať a že ich budete môcť využiť pre úsporu nákladov, ale je nutné si uvedomiť, že aj najlepší úsporný produkt nebude mať zmysel, pokiaľ nezmeníme svoj prístup a doterajšie návyky.

Autor článku: Jaroslav Pavelka SAPHO

25. 07. 2013

Šárka Žáková
Již 10 let se profesionálně věnuji koupelnovému vybavení. Na začátku mé kariéry jsem měla na starosti i reklamace, což mi poskytlo cenné zkušenosti a pochopení složitosti oboru. Nyní se zaměřuji na péči o velkoobchodní klienty a psaní článků pro náš magazín.

Jsem zastánkyní názoru, že kombinace krásy a funkčnosti je klíčová pro každou koupelnu. Mám radost ze čtenářů, kteří se některé z mých tipů rozhodli ve své koupelně zrealizovat. Věřím, že každý čtenář našeho magazínu si zaslouží koupelnu svých snů. Jsem tu, abych pomohla tuto vizi uskutečnit.

Šárka Žáková, vaše průvodkyně tipy pro vybavení koupelny.

Další články

Vodovodná batéria v kúpeľne môže byť dekoráciou

24/04/2024
Vodovodná batéria v kúpeľni môže byť tiež dekoráciou  Vodovodné batérie, kedysi iba čisto funkčné vybavenie na riadenie toku vody, sa staly dôležitými prvkami dizajnu dnešných kúpeľní. Takáto batéria priťahuje pozornosť vašich hostí na prvý pohľad. … (Čítať viac)

Ako vybrať kvalitný sprchový box

09/04/2024
Ako poznáte kvalitný sprchový box Hľadáte kompaktný systém, ktorý bude mať všetko potrebné vybavenie sprchovacieho kúta? Zamerajte sa na možnosť nákupu sprchového boxu. Odpadne vám množstvo starostí s inštaláciou. Získate kompletný sprchovací kút vr… (Čítať viac)

Vyberte si do kúpeľne ideálnu sprchovú vaničku

20/03/2024
Ako vybrať ideálnu sprchovú vaničku Chcete do vašej kúpeľne inštalovať sprchovací kút s vaničkou? Na výber máte rôzne možnosti pre tvar sprchovej vaničky aj materiál, z ktorého bude vyrobená. Pri rozhodovaní by ste mali vziať do úvahy nielen dizajn,… (Čítať viac)

Vybavenie modernej kúpeľne

23/02/2024
Vybavenie modernej kúpeľne Túžite po chytrej kúpeľni, ktorá splní všetky vaše priania? Moderné kúpeľňové vybavenie to dokáže. Zaistí dlhodobý komfort v kúpeľni a reaguje okamžite na vaše individuálne požiadavky. V našom článku prinášame tipy, ako na… (Čítať viac)

Načítavam...