Čo rozhoduje pri výbere drezu do kuchyne

Čo rozhoduje pri výbere drezu do kuchyne

Ako vybrať kuchynský drez

Neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej dosky je drez. Ten vám musí vyhovovať z praktického hľadiska na sto percent. Ide o veľmi zaťažovanú časť vybavenia kuchyne, ktorá musí niečo vydržať. Drez by sa vám mal na prvý pohľad aj páčiť a ladiť s interiérom celej kuchynskej linky. Poradíme vám, podľa čoho vybrať ten pravý pre váš domov.

Dvojrez alebo ten jednoduchý

Jednoduchý kuchynský drez sa hodí pre menšie domácnosti. Obvykle je doplnený o odkvapkávaciu plochu. Môžete si zaobstarať taký, ktorého súčasťou bude menšia odkladacia vanička. V nej umyjete ovocie alebo zeleninu, slúži aj ako plocha na rozmrazovanie potravín alebo na osušenie príborov.

Dvojitý drez sa hodí do väčších domácností alebo profesionálnych prevádzok. Dvojrez vám bude skvele slúžiť vo vonkajšej kuchyni, kde potrebujete neustále odmývať a zároveň pripravovať jedlo – napríklad pri grilovaní.

Rohový drez využijete v atypických kuchyniach. Tam, kde potrebujete múdro vymyslieť využitie neobvyklých dispozícií. Tento drez je ideálny tam, kde so štandardnými rozmermi neuspejete.

Granitový drez je trendy, nerez zase klasika

Nerezový drez vydrží

Je odolný proti korózii aj voči chemickým prípravkom. Jeho údržba je jednoduchá, neporézny povrch zaručuje vysoký stupeň hygieny. Vďaka tomu sa v ňom nedarí plesniam a baktériám. Pri vašom výbere sa zamerajte na taký drez, ktorý má hrúbku plechu aspoň 0,6 mm. Tie s hrúbkou 1 mm a vyššou sú už extrémne odolné. Obvykle platí, že čím kvalitnejší plech, tým silnejšia je aj jeho hrúbka. Výhodou nerezového drezu je to, že s ním jednoducho zladíte kuchynské spotrebiče a doplnky. Presvedčte sa pri nákupe, že je drez vyrobený z nehrdzavejúcej chrómniklovej ocele 18/10 (18 % chrómu a 10 niklu).

Čo je granitový drez

Správny granitový drez by mal mať ideálny pomer 80% kremenných pieskov k 20% spojiva a farbiva. Potom má tie vlastnosti, ktoré pri granitovom dreze očakávate - pevnosť a odolnosť. Jeho výhodou je aj širší výber farieb, ktoré jednoducho zladíte so zvyškom kuchynskej dosky. V ponuke je okrem bielej a čiernej aj v béžovej, červenej alebo hnedej farbe. Chcete si taký drez zaobstarať, ale neviete, ako sa oň starať? Prečítajte si, ako vyčistiť granitový drez.

Keramický drez odolá odreninám aj teplu

Kvalitný keramický drez si udržuje stálu farbu a je odolný proti chemikáliám, odreninám aj teplu. Jeho údržba je jednoduchá, navyše sa jedná o antibakteriálny materiál, ktorý nedáva priestor ani plesniam. Vyvarujte sa nákupu lacnej varianty, tá nemusí vydržať silnejší náraz hrncom. Keramické drezy bývajú obvykle v rôznych dizajnoch s rozmanitými detailmi, nájdete medzi nimi aj ten pravý pre kuchyňu v štýle Provence.

Luxusný sklenený drez

Na prvý pohľad ide o luxusný kúsok, ktorý do svojej kuchyne pustia len veľkí milovníci štýlu a originálneho prevedenia. Rovnako ako u keramických drezov majte na mysli, že nemá zmysel kupovať najlacnejší variant. Tá nebude taká odolná, ako v kuchyni potrebujete.

Aká hĺbka je ideálna

Za optimálnu hĺbku drezu považujeme aspoň 20 cm. Plytšie si môžu zaobstarať domácnosti s umývačkou, aj tam ale vždy všetok riad neposkladáte. Umývanie v dreze sa časom nevyhnete. Dobre si premyslite, či chcete do linky zapustiť oválny drez alebo obdĺžnikový tvar. Dajte si hlavne pozor, aby veľkosť drezu zodpovedala veľkosti drezovej kuchynskej linky.

Čo znamená horná a spodná montáž

Premyslite si, kde na linke sa bude drez nachádzať. Nemal by byť v blízkosti varnej dosky, špinavá voda alebo saponát sa totiž môže ľahko dostať do vareného jedla. Neinštalujte ho ani vedľa chladničky alebo steny, a to pre dostatočný priestor na manipuláciu s dvierkami chladničky napríklad. Samotný drez má potom hneď niekoľko variantov pre montáž:

Horná montáž

Ide o najčastejšiu verziu montáže. Ide o montáž na pracovnú dosku s pomocou silikónu.

Spodná montáž

Dá vám pokoj od nekonečných omrviniek okolo obvodu drezu. Všetko perfektne upratáte bez jedinej chybičky, pretože nevznikajú žiadne prehyby.

Montáž do roviny

Pri tomto variante potrebujete vyfrézovať drážku do kuchynskej dosky. Do nej sa drez zapustí. S pracovnou doskou potom tvorí jednu čistú líniu.

Montáž na dosku

Pri montáži na dosku, rovnako ako pri predchádzajúcom variante, je drez zasadený do vopred vyfrézovanej drážky, nie je ale zasadený do roviny. Drez presahuje plochu pracovnej dosky iba obyčajnou hrúbkou svojho plechu.

Čo ďalšie pri nákupe zvážiť

Nástenná alebo stojanková kuchynská batéria

Stojanková vodovodná batéria sa inštaluje priamo v kuchynskej linke, alebo na ploche drezu. Nástenné sa inštalujú priamo na stenu. Chrómované, granitové, so sprchou - v našom sortimente nájdete široký výber v sekcii drezové batérie.

Veľkosť výtokového otvoru

Pri produkte nájdete obvykle dva najčastejšie varianty výtokového otvoru. Prvým je 31/2 ventil a druhým 11/2 ventil. Ten druhý je starším typom, výpust má u neho priemer 6 cm. Tá sa uzatvára gumovým ventilom. Novšie drezy sú vybavené vpustom s priemerom 92 mm (ventil nesie označenie 31/2).

Prepadový otvor proti pretečeniu drezu

Asi každému z nás sa niekedy stalo, že pri napúšťaní vane zabudol na čas. Vaňa by tak, nebyť šikovného prepadového otvoru, pretiekla. Rovnakým prvkom môžete vybaviť aj drez v kuchyni, nejde o nič neobvyklé. Prepadový otvor udržuje hladinu vody v presnej maximálnej výške tak, aby drez nepretiekol. Táto vychytávka sa hodí aj pre rodiny s deťmi. Tie chcú nadšene pomáhať s riadom, a tak do napusteného drezu koľkokrát v nestráženom okamihu ponorí riad, ktorý vytlačí prebytočnú vodu.

Drvič kuchynského odpadu

Ide o šikovného pomocníka, ktorý sa postará o likvidáciu organického odpadu vo vašej kuchyni. Malý elektrický prístroj, ktorý je umiestnený v skrinke pod drezom na jeho výtokovom otvore. Rozdrví všetok organický materiál na miniatúrne čiastočky, ktoré spolu s vodou tlakom vženie do odpadového potrubia a následne do kanalizácie. Zvyčajná doba drvenia je 5-10 sekúnd.

Potrebujete s výberom kuchynského drezu poradiť? Zavolajte nám na 222 205 164.

2022-11-23 10:30:13

Další články

Čo rozhoduje pri výbere drezu do kuchyne

23/11/2022
Ako vybrať kuchynský drez Neoddeliteľnou súčasťou kuchynskej dosky je drez. Ten vám musí vyhovovať z praktického hľadiska na sto percent. Ide o veľmi zaťažovanú časť vybavenia kuchyne, ktorá musí niečo vydržať. Drez by sa vám mal na prvý pohľad aj p… (Čítať viac)

Tipy na farebné kombinácie v kúpeľni

09/11/2022
Tipy na farebné kombinácie v kúpeľni Nudí vás biela? Zapojte do interiéru kúpeľne farby, ktoré jej dodajú život. Farebná kombinácia sa vám bude páčiť aj po rokoch, pokiaľ budete dodržiavať niekoľko nami odporúčaných rád. Pravidlo troch farieb Použ… (Čítať viac)

Ako zariadiť kuchyňu v retro štýle

03/11/2022
Ako zariadiť kuchyňu v americkom retro štýle Dnešný svet je plný umelej inteligencie, technologických vychytávok a nepretržitej online komunikácie. Chcete si od toho doma oddýchnuť? Zariaďte si kuchyňu v pohodovom retro štýle, kde vypnete raz dva. K… (Čítať viac)

Paneláková kúpeľňa nemusí byť umakartová

27/10/2022
Paneláková kúpeľňa nemusí byť len umakart Aj dnes žije na sídliskách stále okolo troch miliónov Čechov. Mnohé z nich už svoj byt rekonštruovali, a to vrátane kúpeľne. V starších, napríklad zdedených, bytoch ale na umakartové jadro stále narazíte. Pr… (Čítať viac)

Načítavam...