Ako vybrať záchod

Ako vybrať záchod

Ako vybrať záchod

Toaleta je dôležitým vybavením každej domácnosti. Jej výberu preto venujte čas. Správne zvolený klozet vie šetriť vodu, ľahko sa čistí a všetkým jeho používateľom poskytuje náležitý komfort pri každodennom používaní. Preto sa pri výbere nezameriavajte len na nákupnú cenu, ale predovšetkým na vlastnosti, ktoré daná záchodová misa má. V nasledujúcom článku zistíte, čo všetko je potrebné pri nákupe toalety premyslieť.

WC samostatne alebo ako súčasť kúpeľne

Ešte skôr, než sa rozhodnete pre nákup, premyslite, kde budete keramické wc inštalovať. Ponúka preňho váš domov samostatnú miestnosť, alebo bude súčasťou kúpeľne? Skontrolujte tiež, kde sa nachádza odpad a voda, tým sa budete pri inštalácii tiež musieť riadiť.

Základné typy klozetov

WC toalety delíme do troch hlavných kategórií, a to: závesné WC, voľne stojace WC a WC záchod kombi s hornou nádržkou. Vysvetlíme, v čom sú ich hlavné rozdiely.

Elegantné závesné WC

Inštaluje sa priamo na stenu, preto je dôležité poznať jej nosnosť. Výhodou tohto typu toalety je estetickosť - splachovací mechanizmus aj odtok vody a odpadu je inštalovaný (a teda schovaný) práve pod múrom. Vďaka tomu, že je splachovacia technika skrytá, je napúšťanie vody do nádržky výrazne tichšie a to platí aj pre samotné splachovanie. Splachovacie ovládanie ponúka obvykle dva varianty intenzity - malé spláchnutie so spotrebou 3 litre a veľké spláchnutie so spotrebou 6 litrov.

Výhodou je aj možnosť individuálneho nastavenia výšky toalety, ktorú stanovíte presne podľa svojich požiadaviek. Závesná toaleta sa ľahko udržuje - aj to je plus, ktoré ovplyvní vaše rozhodovanie.

Nevýhodou môže byť snáď len zložitejší spôsob opravy pri poruche, pretože je technika skrytá práve pod stenou.

Praktické voľne stojace WC

Tradičné riešenie, ktoré má záchodovú misu stojacu na podlahe a oddelenú nádržku na vodu. Tá je umiestnená buď hneď na mise alebo vysoko nad ňou. Pre tento typ záchodu je typické zvislé napojenie na odpad a hlboké splachovanie. Vyberať môžete rôzne varianty prevedenia. Poteší vás to, že ide obvykle o lacné riešenie.

Obľúbené WC kombi s nádržkou

Záchod kombi je najobľúbenejším variantom. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Presvedčí vás jednoduchá montáž. Typické je tu spodné alebo zadné napojenie na odpad a hlboké splachovanie. Ponuka tvarov a designov je pre kombinované wc rozmanitá.

Umiestnenie s ohľadom na rozmery kúpeľne

Viete, že máte na toaletu iba obmedzený priestor? Poobzerajte sa po skrátených verziách WC, ktoré vám zaistia dostatok pohodlia aj v menších miestnostiach či kúpeľniach. Pre hendikepované osoby a osoby so zníženou pohyblivosťou je vhodné vyberať zase predĺžený variant klozetu. Do úspornejších radíme tie, s dĺžkou do 49 cm, medzi tie komfortnejšie patria s dĺžkou 70 cm.

Ideálna výška pre zavesenie WC

Premyslite výšku zakotvenia klozetu už vo fáze plánovania. Konkrétnu výšku je potrebné stanoviť v závislosti na preferenciách osôb, ktoré ju majú používať. V prípade štandardných kombinovaných či voľne stojacich záchodov je výška cca 43 cm – to ale nemusí vyhovovať všetkým. Klozet pre telesne postihnutých býva o pár centimetrov vyššie, detské WC sa samozrejme zase ukotvujú nižšie.

Oplachový kruh záchodu a rimless toaleta

Na rozvádzanie splachovacej vody v mise funguje tzv. oplachový kruh umiestnený pozdĺž horného obvodu WC misy. Najčastejšie je v dvoch prevedeniach:

Otvorený oplachový kruh

Splachovací záchod tohto typu má vodu vháňanú do misy z jedného väčšieho otvoru. Ten je spravidla umiestnený v zadnej časti WC.

Uzavretý oplachový kruh

Ide o rovnomerné rozvádzanie vody po celom obvode misy. Do tohto kruhu je vháňaná voda hlavným prívodom a za pomoci otvorov po celom obvode distribuovaná. Nevýhodou tohto variantu je zložitejšie čistenie, práve pod okruhom sa totiž darí baktériám a je preto potrebné sa počas umývania toalety tomuto priestoru intenzívne venovať.

CleanOn toalety

WC bez splachovacieho kruhu, teda rimless alebo aj CleanOn toaleta, ponúka riešenie pre tých, ktorí sú prísni v požiadavkách na hygienické parametre. Pretože tento typ nemá klasický splachovací okruh, je voda rozvedená po celom obvode špeciálnym tvarovaním vnútorného priestoru. Takáto technológia zaisťuje rovnomerné spláchnutie celej misy a zároveň nevytvára príležitosť pre usadzovanie nečistôt a baktérií v ťažko prístupných miestach. Vďaka tomu je starostlivosť o hygienickú čistotu misy nenáročná.

Benefitom rimless toalety je aj to, že na jedno spláchnutie potrebuje asi 4,5 litra. To je v porovnaní s bežným WC s nádržkou asi 50 % úspora vody. Niektoré bezokrajové toalety disponujú dokonca úspornou technológiou Dual Flush, ktorá si vystačí s 3 litrami na malé spláchnutie a už spomínanými 4,5 na veľké. Rimless toaleta je pre vás správnou voľbou aj vtedy, ak kladiete dôraz na úsporu vody, či už kvôli finančným nákladom alebo s ohľadom na životné prostredie.

Zvýšte úroveň hygieny s bidetovým wc sedátkom

Sprchovacie WC, alebo WC s bidetom povýši vašu úroveň intímnej hygieny. Stačí iba stlačenie tlačidla pre sviežosť a čistotu pokožky intímnych partií. Súčasťou takéhoto WC môže byť aj oscilačná masáž, nastaviteľná teplota aj tlak vody a záverečné osušovanie pokožky. Ide o moderný záchod a voľbu pre náročných, ktorí vyžadujú od svojho vybavenia kúpeľne maximálnu starostlivosť.

Detský záchod

Pokiaľ to priestor vašej kúpeľne umožňuje, kúpte svojim deťom vlastný detský záchod. Uľahčíte im ich prvé hygienické návyky a posilnite ich sebestačnosť. Detské toalety majú výšku iba 35 cm. Doplniť ich môžete ďalším sortimentom do kúpeľne, ako napríklad detským sedadlom do vane, alebo stupienku k umývadlu. Pokiaľ sa vám ale detská toaleta do kúpeľne nezmestí, odporúčame zaobstarať praktické sedátko s redukciou pre deti.

Zaujal vás bidet a premýšľate, že by ste si ho zaobstarali k vašej toalete? Prečítajte si náš článok, ktorý sa venuje tomu, ako vybrať a používať bidet. Vysvetľujeme v ňom, aké možnosti máte na výber a v čom sa jednotlivé varianty líšia.

2023-10-26 11:11:18

Další články

Ako vybrať závesné WC

07/11/2023
Ako vybrať závesné WC Plánujete rekonštrukciu kúpeľne a premýšľate, aký typ WC zvoliť? Pokiaľ ste sa už rozhodli pre závesné WC, vysvetlíme vám, aké sú jeho vlastnosti. Poteší vás, že k jeho výhodám patrí jednoduchá údržba a elegantný vzhľad v kúpeľ… (Čítať viac)

Ako vybrať záchod

26/10/2023
Ako vybrať záchod Toaleta je dôležitým vybavením každej domácnosti. Jej výberu preto venujte čas. Správne zvolený klozet vie šetriť vodu, ľahko sa čistí a všetkým jeho používateľom poskytuje náležitý komfort pri každodennom používaní. Preto sa pri v… (Čítať viac)

Ako vybrať vaňu do kúpeľne

05/10/2023
Ako vybrať vaňu Vaňa je skvelým miestom pre každodennú očistu aj zaslúžený relax. Pri plánovaní rekonštrukcie kúpeľne je dôležité premyslieť predovšetkým to, z akého materiálu vaňa bude a aký má mať tvar. Je dôležité vyberať vaňu s ohľadom na to, čo… (Čítať viac)

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

18/07/2023
Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďal… (Čítať viac)

Načítavam...