Ako namontovať závesné WC

Ako namontovať závesné WC

Ako na montáž závesného WC

Rozhodli ste sa pre inštaláciu závesného WC? Vyzerá decentne, dobre sa udržuje a systém splachovania je elegantne schovaný pod omietkou. Pri dodržaní nášho postupu zvládnete inštaláciu závesného WC sami.

Kde začať

Rekonštruujete kúpeľňu? Budete sa musieť najskôr pustiť do demontáže starého WC. Pôjde najskôr o voľne stojace WC, ktoré bolo v minulých rokoch v našich kúpeľniach najpopulárnejšie. Ako na to?

Zbavte sa vody v nádržke

Začnite tým, že uzavrite prívod vody. To urobíte rohovým ventilom na splachovacej nádržke. Vyprázdnite najskôr WC nádržku s vodou spláchnutím a uistite sa, že je naozaj prázdna.

Pripravte si vedro

Odskrutkujte štartovú záchodovú misu od podlahy. Drží ju na mieste okrem skrutiek aj vrstva silikónu? Opatrne ju narežte, aby ste nezničili dlažbu pod ňou. Než ju začnete presúvať, odpojte splachovaciu rúrku a presuňte nádržku. Majte radšej po ruke vedro a handry, keby začala niekde vytekať zvyšková voda. Potom už môžete odstrániť klozet.

Upracte zvyšok nečistôt

Potom po sebe upracte. Očistite zvyšky silikónovej škáry, prach a ďalšie nečistoty, ktoré zostali na podlahe. Ak máte nainštalovanú protihlukovú izoláciu, tiež ju odstráňte.

Montážny prvok pre závesný záchod

Zaobstarajte si rovno závesný WC set a ušetrite si starosti s hľadaním jednotlivých komponentov. Sada pre závesné WC obsahuje všetko, čo budete na inštaláciu potrebovať. Vďaka montážnemu prvku si ľahko vyberiete výšku vášho nového závesného WC. Inštalačný modul pre závesné WC dodávame so splachovacou nádržkou, venitom na napúšťanie i vypúšťanie, kompletným upevnením na keramiku, odpadovým kolenom aj komponentmi na ukotvenie. Ako postupovať pri inštalácii montážneho prvku?

 1. Postavte montážny prvok na určené miesto.

 1. Stanovte požadovanú výšku. Pre lepšiu orientáciu nájdete na predstenovom systéme natlačené metrové pravítko. Označte s pomocou presného skladacieho pravítka požadovanú výšku. Zvyčajná výška závesného WC je 40 cm. U osôb so zníženou pohyblivosťou je vyšší.

 1. Nastavenie výšky vykonajte naspodku pri oboch šróbeniach.

 1. Montážny prvok má svojou súčasťou aj 90° koleno na odtok. To nemožno priamo prepojiť s odpadovou rúrkou v stene. Ideálne je, ak montážny prvok postavíte trochu bokom od existujúcej odpadovej rúrky.

 1. Použite ďalšie 90° koleno a zastrčením oboch kolien do seba prepojte so stenovým prípojom. Skráťte montážny prvok pílkou na kov na správny rozmer. Ich prepojenie pomôže, pokiaľ konce namažete mazadlom. Nevyhnutnou súčasťou sú príslušné tesniace krúžky.

 1. Prichádza dôležitá časť inštalácie, ktorá vyžaduje maximálnu starostlivosť. Prívod vody pre zabudovanú splachovú nádržku musí byť presne utesnený. Neskoršia oprava obloženého prvku je totiž komplikované. Pôvodný rohový ventil starej splachovacej nádržky sa nahradí 90° kolenom a pripojovacou hadicou.

Zamurovanie montážneho prvku vstavaného záchodu

Obmurovanie závesného záchoda do sádrokartóna je dôležitou súčasťou montáže. Musíte si dať pozor na to, aby rúrky vedúce vodu správne tesnili a nosná časť bola maximálne pevná pre budúce používanie.

 1. Overte si, že je montážny prvok dokonale inštalovaný. Pustite si na chvíľu vodu a presvedčte sa, že nikde neuniká voda. Naskrutkujte závity a nasaďte montážne prvky.

 1. Predstenovú inštaláciu si najskôr presne po všetkých stranách zmerajte. Musíte zistiť veľkosť sadrokartónového obkladu. Pílkou vyrežte otvor pre tlačidlovú dosku. Na vytvorenie otvorov pre závitové tyče siahnite po vykružovacom vrtáku. Sadrokartónové dosky montujte na čelnú stranu v dvoch vrstvách, aby ste mali istotu stability a pevnosti. Skontrolujte si, že výrez na ovládanie splachovacej nádržky sedí a aj menšie otvory majú svoje miesta správne.

 1. Dosky montujte vedľa seba. Doskové spoje a hrany na čele zatmeľte. Zatmeľte aj všetky zvyšné škáry. Tmel schne niekoľko hodín. Predstenu nakoniec obložte vami vybranými obkladmi do kúpeľne.

Namontujte závesnou WC misu

Zaistenie vstavaného záchodu nie je nič zložité. Dôležité je správne zmerať vzdialenosť medzi zadnou stranou WC a miestom, kde má začínať obklad.

 1. Nasaďte na pripojovacie hrdlo gumové tesnenie. Potrite ho odporúčaným mazadlom a nasaďte ho na prípoj WC. Na rúrke si označte čiarkou, kam až siaha zadná strana závesného WC. Vyberte ju, nasaďte do stenového prípoja a zase si zaznamenajte čiarkou, kde začína obklad. Priestor medzi oboma čiarami označuje rozmer, o ktorý budete musieť pripojovacie hrdlo skrátiť. Rovnako budete postupovať aj pri splachovacej rúrke.

 1. Nasaďte obe rúrky na WC.

 1. Prichádza na rad protihluková izolácia. Inštalovať ju musíte pred priskrutkovaním WC na stenu. Použite protihlukovú dosku alebo zúbkovanú rýchlomontážnu pásku. Okrem hluku chráni stenu a WC pred poškodením pri skrutkovaní.

 1. Nasaďte na klozet dve závitové tyče, nasuňte plastovú a kovovú podložku na každú z nich. Vodováhou skontrolujte, že je WC misa vo vodorovnej pozícii. Potom ich dotiahnite a nasaďte zakrývacie krytky na matice.

Montáž WC dosky

Inštaláciu WC dosky zvládnete jednoducho. Skombinujte WC a bidetové sedadlo, získate závesné WC s bidetovou sprškou.

 1. Obe upevňovacie hmoždinky zastrčte do zadných otvorov na WC. Potom zasaďte držiaky do hmoždiniek.
 2. Upevnite WC sedátko na oba držiaky. Až bude toaletná doska presne sedieť, dotiahnite držiaky skrutkovačom a nasaďte zakrývacie rozety.

 1. Až budete mať sedátko finálne nasadené, vyškárujte WC pri stene sanitárnym silikónom.

Nie ste si istí, či je závesný WC komplet vhodný pre vašu kúpeľňu? Prečítajte si, ako vybrať závesné WC a premyslite všetky možnosti.

2024-01-04 09:23:33

Další články

Vybavenie modernej kúpeľne

23/02/2024
Vybavenie modernej kúpeľne Túžite po chytrej kúpeľni, ktorá splní všetky vaše priania? Moderné kúpeľňové vybavenie to dokáže. Zaistí dlhodobý komfort v kúpeľni a reaguje okamžite na vaše individuálne požiadavky. V našom článku prinášame tipy, ako na… (Čítať viac)

Dvojité umývadlo v kúpeľni má množstvo výhod

14/02/2024
Dvojumývadlá ušetria čas v kúpeľni Poznáme niekoľko spôsobov, ktorými si každodenný čas v kúpeľni spríjemniť. Medzi také prvky vybavenia patria dvojumývadlá. Vyrieši efektívne večný problém obsadených kúpeľní a boja o umývadlo počas ranného zhonu. N… (Čítať viac)

Sprchové panely pre luxusný zážitok v sprche

26/01/2024
Sprchové panely zaistia váš luxusný zážitok v sprche Sprchový panel, označovaný aj ako sprchová stena alebo hydromasážny sprchový panel, je modernou a luxusnou alternatívou k jednoduchej sprchovej hlavici. Toto zariadenie zahŕňa hneď niekoľko dodato… (Čítať viac)

Zrkadlo s osvetlením do kúpeľne

18/01/2024
Zrkadlo s osvetlením je starostlivým pomocníkom pri starostlivosti o pleť Osvetlenie zrkadla v kúpeľni je praktická kombinácia, ktorá presně plnia svoju funkciu. Osvetlia vašu tvár a nevytvárá žiadne nežiaduce tiene. Správne smerované svetlo vám uľa… (Čítať viac)

Načítavam...