Vyberte správne osvetlenie do kúpeľne

Vyberte správne osvetlenie do kúpeľne

Ako vybrať to najlepšie svetlo do kúpeľne

Plánovanie svetla v kúpeľni obvykle získava len málo pozornosti. Pritom osvetlenie kúpeľne je v domácnosti jedným z najdôležitejších. Dokáže malú kúpeľňu opticky zväčšiť a navodiť dojem priestranného interiéru. Často býva chybou to, že je inštalované len stropné svietidlo, ktoré ale nemá šancu zaistiť 100% výsledok.

Precízne osvetlenie vašej kúpeľne pomáha vytvoriť dokonalé miesto na relaxáciu a načerpanie dôležitej energie. Ide o miestnosť, v ktorej začínate aj končíte svoj deň, venujte jej preto pozornosť. Umývadlo, vaňa a sprchovací kút vyžadujú rôzne prevedenie osvetlenia.

Ako začať plánovať osvetlenie kúpeľne

Odporúčame začať zhora nadol. Najprv sa uistite, že má vaša kúpená dostatočné stropné osvetlenie, alebo prirodzené svetlo z okien. Potom naplánujte pracovné osvetlenie okolo zrkadla. Zvážte tiež doplnkové osvetlenie, to znamená svetlá pri sprche alebo vani, ktoré osvetlia zákutia a dodajú kúpeľni atmosféru. Na koniec nechajte možnosť osvetlenia políc a nočné osvetlenie.

Zrkadlo s osvetlením je základ

Svetlo pri umývadle bude vašim hlavným pracovným osvetlením. Jeho výberu venujte najviac pozornosti, aby bola vaša starostlivosť o tvár čo najpresnejšia. Na holenie, make-up aj tvorbu účesu potrebujete dokonale vidieť. Častou chybou býva osvetlenie zrkadla iba zo stropu. To vrhá tieň na tvár a sťažuje každodenné prípravy v kúpeľni. Zamerajte sa na vertikálne svietidlá namontované pri pravej aj ľavej strane zrkadla pre rovnomerné svietenie na tvár. Praktická je aj zrkadlová galerka s osvetlením.

Stropné svetlo do kúpeľne

Toto osvetlenie kúpeľne slúži ako náhrada prirodzeného svetla tam, kde chýbajú okná. Najčastejšie je dodávané centrálnym stropným svietidlom. Skúste byť kreatívni a vyberte si závesnú lampu alebo luster. Tie sa hodia predovšetkým do vidieckych kúpeľní, ale aj tých v rodinných domoch, samozrejme ide o dobrú voľbu aj pre retro kúpeľne. Správne svietidlo môže definovať celý interiér. Malo by zvládnuť vrhať svetlo rovnomerne do všetkých štyroch rohov vašej kúpeľne.

Osvetlenie sprchy a vane

V menších kúpeľniach, kde máte len minimalistický sprchovací kút, nie je potrebné inštalovať samostatné svetlo na sprchovanie. Inak odporúčame zapustené svetlo so sklenenou šošovkou. Takto zapustené svietidlá fungujú dobre aj nad voľne stojacou vaňou alebo toaletou. Efektné sú podhľadové LED pásky.

Materiál osvetlenia

Pokiaľ ide o povrchovú úpravu osvetlenia, mosadz a chróm ponúkajú nadčasové prevedenie, ktoré zapadne do väčšiny kúpeľní. Chcete si ušetriť starosti s výberom? Stavte na ne. Na dobrú orientáciu v noci odporúčame aj špeciálny nočný typ osvetlenia. Ovláda sa obvykle pomocou praktických senzorov pohybu. Ide o tlmené svetlo, ktoré vás v noci pri návšteve kúpeľne alebo toalety nevyruší z polospánku. Ideálne je riešenie pomocou LED pások.

Ako vybrať správne žiarovky do kúpeľne

Ostré biele svetlo vykreslí kontúry pleti čo najpresnejšie. Halogénové bodovky do kúpeľne sú zlatý štandard, s ktorým nič nepokazíte. Pokiaľ vyberáte LED žiarovky, pre kúpeľňu voľte čo najvyšší príkon, teda 10W a viac. Teplotu svetla LED žiarovky berte neutrálnu, 4000K. Takáto farebná teplota sa najviac podobá dennému svetlu.

Dekoratívne osvetlenie políc

Osvetlenie políc a niky v kúpeľni je predovšetkým dekoratívne a slúži na vytvorenie atmosféry. Môže zároveň plniť funkciu ako nočné, orientačné svetlo. Osvetlenie nábytku v kúpeľni býva najčastejšie riešené pomocou LED pásikov inštalovaných v LED profiloch. Doplnkové osvetlenie detailov v kúpeľni vyzerá efektne.

Myslite na to, či je osvetlenie kúpeľne bezpečné

Pri plánovaní svetla v kúpeľni myslite vždy aj na bezpečnosť. Kúpeľňové stropné, nástenné a doplnkové svetlá majú svoje jasné špecifiká, len tak môže byť ich používanie bezpečné. Elektrina a voda sa nesmie nikdy stretnúť, vždy sa poraďte s profesionálnym elektrikárom, než začnete riešiť aj ten najjednoduchší návrh osvetlenia.

Pri výbere svetiel neprehliadnite údaj o stupni ochrany. Ten dáva vedieť, aká vysoká je jeho ochrana pred možným poškodením vinou vniknutia cudzích predmetov (napríklad práve vody). Označuje sa IP kódom (IP = Ingress Protection), napríklad IP21. Prvá číslica za písmenami IP udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a druhá zase stupeň ochrany proti vniknutiu vody. Čím vyššie dvojčíslie, tým väčšia vodeodolnosť. V našom sortimente nájdete maximálne bezpečné svetlá s označením IP44 aj viac.

Celkový design kúpeľne musí s osvetlením pôsobiť štýlovo a prepojene. Vyberajte starostlivo aj nábytok do kúpeľne a myslite aj na detail v podobe sprchovej či umývadlovej batérie.

2023-03-22 11:10:20

Další články

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

18/07/2023
Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďal… (Čítať viac)

Ako bezvodý pisoár šetrí vodu

06/04/2023
Šetrite vodu s bezvodým pisoárom Pisoár, ktorý nepotrebuje na splachovanie vodu. Po jeho použití odteká moč priamo do odpadového potrubia. Ide o pisoár s prepracovanou konštrukciou, ktorá obsahuje špeciálne filtre. Vďaka tomu sa nemusíte báť nepríje… (Čítať viac)

Vyberte správne osvetlenie do kúpeľne

22/03/2023
Ako vybrať to najlepšie svetlo do kúpeľne Plánovanie svetla v kúpeľni obvykle získava len málo pozornosti. Pritom osvetlenie kúpeľne je v domácnosti jedným z najdôležitejších. Dokáže malú kúpeľňu opticky zväčšiť a navodiť dojem priestranného interié… (Čítať viac)

Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne

01/03/2023
Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne Počas zariaďovania novej kúpeľne býva hlavná pozornosť upretá predovšetkým k novému sprchovému kútu a umývadlu. Zrkadlo v kúpeľni sa rieši až na poslednú chvíľu. To je pritom pre našu každodennú prípravu dôležité, bez n… (Čítať viac)

Načítavam...