Vyberte perfektné umývadlo do kúpeľne

Vyberte perfektné umývadlo do kúpeľne

Vyberte si umývadlo, ktoré sadne vašej kúpeľni

Na trhu je dnes hneď niekoľko variant kúpeľňových umývadiel. Pri nákupe sa zamerajte na materiál, z ktorého je, tvar, spôsob inštalácie av neposlednom rade celkový vzhľad. Výber neuponáhľajte. Päťčlenná rodina bývajúca v staršom dome bude mať na umývadlo v kúpeľni iné požiadavky ako singles vo svojom dizajnovom loftovom byte. Či už robíte veľkú rekonštrukciu, alebo sa vám to staré umývadlo jednoducho omrzelo, dajte si na čas. Poradíme, na aké základné parametre sa zamerať.

Druhy umývadiel

Než si posvietime na presné typy umývadiel, rozdelíme si najskôr dva základné typy. Buď umývadlo zakomponujete do nábytku (skrine), alebo ho umiestnite samostatne. Podľa čoho vyberať ďalej?

Závesné umývadlo

Obvykle ide o umývadlo s nohou, a to preto, aby zakrylo odpad a prívodné potrubie. Ide o klasický variant, ktorý je v našich domácnostiach po desaťročia. Nič s ním nepokazíte.

Zápustné umývadlá do dosky

Poteší vás ich elegancia a praktickosť. Dajte si len pozor, aby všetok kontakt s doskou bol maximálne utesnený. Vyhnete sa tak zatekaniu as tým spojenými nepríjemnosťami.

Polozápustné umývadlá

Ako už názov napovedá, ide o podobný variant ako pri prechádzajúcom type. Len je do dosky zapustené umývadlo zhruba v polovici.

Umývadlá na dosku

Umývadlo na doske, tá slúži ako praktický odkladací priestor. U týchto typov odporúčame vyberať starostlivo design. K dispozícii sú kruhové, oválne, hranaté aj iné originálne umývadlá. Vynikne aj materiál, okrem keramiky môžete vybrať umývadlo sklenené alebo kamenné.

Dvojumývadlá

Početnejšie rodiny ocenia pri rannom zhone dvojumývadlo, ktoré významne zrýchli každodennú hygienu a zaručí ranný včasný odchod do práce i školy.

Umývačka

Skromný variant umývadla, ktorý sa využíva najčastejšie na toaletu tam, kde je WC a kúpeľňa zvlášť. Praktické sú rohové umývadlá, ktoré si vystačia s minimom miesta.

Tvar umývadla

Dlhodobo sú najpopulárnejšie umývadlá oblého tvaru. Doháňa ich ale hranaté umývadlá, ktoré vídame v kúpeľniach stále častejšie. Vyberať môžete aj elipsy, štvorcové umývadlá, obdĺžnikové a ďalšie.

Rozmer a umiestnenie

Nad umývadlom by ste si mali pohodlne umyť ruky, a to až takmer po lakti. Mať možnosť si k nemu pohodlne stúpnuť, to znamená nechať aspoň 80 cm voľného priestoru pred umývadlom. Čo sa týka jeho výšky, malo by byť asi v 85 cm. Pomôckou na stanovenie správnej výšky je to, že by vám pri umývaní nemala voda stekať k lakťom.

Štandardné umývadlo má šírku 50-65 cm a hĺbku okolo 42-50 cm. Tento typ umývadiel je najbežnejší.

  • V malých kúpeľniach si vystačíte so šírkou 50-55 cm.
  • V priestorovo veľkorysých kúpeľniach si zase môžete dovoliť modely so šírkou 80-100 cm alebo pokojne rovno dvojumývadlo.
  • Na toaletu sa hodí najviac umývadla, ktorá si vystačí len s najmenším možným priestorom. Tým je šírka okolo 35 cm a hĺbka od 22 cm.

Materiál umývadla

Tradičné kúpeľňové umývadlá sú vyrobené z keramiky. Sú odolné, pevné a tiež celkom ťažké. Ide ale o spoľahlivý materiál, ktorý vydrží roky v bezchybnom vzhľade. Medzi ďalšie obľúbené materiály patrí nerezová oceľ, kameň a sklo.

Osvedčená keramika

Rokmi vyskúšaný materiál, ktorého výhodou je cenová dostupnosť a odolnosť. Navyše sa jednoducho udržuje, pretože má hladký povrch.

Sklenené umývadlo

Môže byť brúsené, farebné alebo pieskovcové. Ide o skvelú variantu pri inštalácii umývadla na dosku. Je vždy tvrdené, preto je extrémne pevné. Pokiaľ by sa pri páde na zem rozbilo, nečakajte drobné črepy ale len malé kúsky s minimom ostrých hrán.

Umývadlo z kameňa

Poteší milovníkov prírodných materiálov. Kamenné umývadlo môže byť zo žuly, mramoru, pieskovca, onyxu alebo dokonca zeleného nefritu. Žilkovanie a drobné jamky sú charakteristické rysy, ktoré robia takéto umývadlo jedinečným. Kameň je porézny a vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Minerálne usadeniny, ako napríklad soľ do kúpeľa alebo mydlo, môžu ovplyvniť povrch kameňa. Kamenné umývadlo nie je tou najlepšou voľbou pre kúpeľne, kde je veľká prevádzka.

Drevené umývadlo

Bývajú obvykle vyrobené z teaku, všestranného a tvrdého dreva, ktoré je navyše cenené pre svoju krásu a pevnosť. Nedáva vám drevené umývadlo zmysel? Nebojte, teak je prirodzene veľmi odolný voči plesniam, hubám a ľahko sa čistí. Len majte na pamäti, že všetky druhy dreva časom tmavnú. Môžete preto čakať, že sa farba vášho umývadla rokmi zmení.

Nerezové umývadlo

Nerezová oceľ je vyhľadávaná predovšetkým v kuchyniach, svoje miesto môže mať aj v kúpeľni. Odoláva efektívne baktériám, je odolná voči škvrnám. Pri čistení sa vyhýbajte abrazívnym prostriedkom. Medzi ďalšie obľúbené kovové alternatívy patrí meď alebo leštený bronz.

Čo ďalšie premyslieť pred nákupom

Pred zaobstaraním nového umývadla premyslite, ako bude riešený spôsob pripojenia vodovodných batérií a odpadu. Môžu byť v stene, alebo zapustená v umývadle.

K umývadlu vyberte aj vodovodnú batériu

Umývadlovovú batériu používate niekoľkokrát denne, mala by preto byť praktická a zároveň tvoriť kompaktný dojem. Môžete siahnuť po osvedčenej pákovej chrómovanej klasike, alebo zvoliť čiernu alebo medenú batériu. Pre kúpeľne v retro štýle sa vám určite zapáči klasická kohútiková batéria, nevšednú kúpeľňu zase podporí čierna vodovodná batéria. Luxusne vyzerajú umývadlové batérie na podlahu od značky AXOR. K umývadlu na dosku sa zase hodí vysoká stojanková batéria.

2023-01-20 09:29:24

Další články

Vyberte perfektné umývadlo do kúpeľne

20/01/2023
Vyberte si umývadlo, ktoré sadne vašej kúpeľni Na trhu je dnes hneď niekoľko variant kúpeľňových umývadiel. Pri nákupe sa zamerajte na materiál, z ktorého je, tvar, spôsob inštalácie av neposlednom rade celkový vzhľad. Výber neuponáhľajte. Päťčlenná… (Čítať viac)

Skrytá elegancia podomietkových batérií

13/01/2023
Skrytá elegancia podomietkových batérií Vodovodná batéria zabudovaná pod omietkou pôsobí veľmi čisto a elegantne. Ide o moderné riešenie spôsobu inštalácie batérie pre interiéry, v ktorých chcete nechať vyniknúť minimalistický design. Okrem svojich … (Čítať viac)

Kam s uteráky v kúpeľni

23/12/2022
Kam ukladať uteráky a osušky v kúpeľni Uteráky sú nevyhnutnosťou každej kúpeľne. To prvé, na čo pri nákupe myslíte, je ich farba a materiál. Kam ich ale v kúpeľni uložíte? V kúpeľni je starostlivé plánovanie úložného priestoru dôležité o to viac vte… (Čítať viac)

Vybavte kúpeľňu štýlovým nábytkom

09/12/2022
Vybavte kúpeľňu štýlovým nábytkom Pri plánovaní kúpeľne premýšľate najskôr nad tým, kam dáte sanitárnu keramiku a sprchovací kút alebo vaňu. Potom prichádza na rad rozmiestnenie nábytku. Okrem dizajnu, ktorý sa vám musí páčiť, je nutné, aby zvolený … (Čítať viac)

Načítavam...