Je lepší sprchovací kút s vaničkou alebo walk-in

Je lepší sprchovací kút s vaničkou alebo walk-in

Sprchovací kút s vaničkou alebo bez

Moderným kúpeľniam dnes dominuje sprchovací kút bez vaničky. Na prvý pohľad pôsobí v kombinácii so sklenenou zástenou veľmi elegantne. Stále ale existujú kúpeľne s takými dispozíciami, v ktorých je vanička vhodnejšia. Pozrieme sa na obe varianty a poradíme vám, ktorá bude pre vás tá pravá.

Elegantný sprchovací kút walk-in

Sprchový kút bez vaničky dokonale zapadne do každej kúpeľne a nijako nenaruší jej doterajší interiér. Vzdušnosť a minimalizmus vás bude baviť na prvý pohľad. Hodí sa aj do menších kúpeľní, v ktorých opticky šetrí priestor. Využiť ho môžete v nice, vybudovať v rohu alebo pokojne taký kút umiestniť do priestoru kúpeľne. Zásadnou výhodou je jeho bezbariérový vstup. Hodí sa preto na rekonštrukciu kúpeľní, ktoré využívajú staršie osoby alebo tie so zdravotným postihnutím. Ďalšie tipy pre bezbariérovú kúpeľňu nájdete v našom článku venovanom plánovaní kúpeľne pre seniorov.

Zamerajte sa na spádovanie kúta

Aby voda odtekala správnym smerom priamo k žľabu, je nutné podlahu okolo neho vyspádovať. Nejde o jednoduchú prácu. Menej skúseným domácim majstrom odporúčame spoľahnúť sa radšej na profesionálnych remeselníkov, ktorí si s tým poradia. Ušetríte si tak množstvo starostí.

Zvládne vaša podlaha nutný odtok?

Odtokový žľab do bezbariérovej sprchy je zložený z tela, ktoré je napojené na sifón, a roštu. Výška najnižšieho možného sifónu je 65 mm. Prietok žľabu by mal byť minimálne rovnaký, ako prietok vody v sprche. Na trhu sú odtoky s možnosťou 26 aj 60 litrov za minútu.

Ďalšie výhody walk-in kúta

Okrem už vyššie spomínaných výhod, ktorými je bezbariérovosť a čistý dizajn, chceme spomenúť aj ďalšie plusy, ktoré vás na obstaranie sprchovacieho kúta bez sprchovej vaničky oslovia. Patria k nim:

Jednoduchá inštalácia

Pokiaľ zveríte inštaláciu profesionálom, ide o jednoduchú prácu. Tí sa postarajú o správny sklon odtoku, perfektnú hydroizoláciu aj zapustenie konštrukcie do steny.

Jednoduché čistenie

Predovšetkým v rohoch a tam, kde končí vanička a začína obklad, sa darí plesniam a nečistotám. Vďaka tomu si s kútom bez vaničky ušetríte veľa práce. Zostane vám „len“ starostlivosť o sklenenú výplň sprchovej zásteny. Samozrejmosťou sú dnes také sklá, ktoré spĺňajú nielen vysoké bezpečnostné prvky, ale majú navyše anticalc úpravu, ktorá zvyšuje ich odolnosť proti usadzovaniu vodného kameňa.

Sprchovací kút na vaničku

Sprchové vaničky dnes vyzerajú o dosť inak, než ako si ich pamätáme z panelákových kúpeľní. Vanička môže byť vyrobená z liateho mramoru, smaltu, keramiky alebo akrylátu. Najviac trendy sú sprchové vaničky z liateho mramoru. Dobre tlmí hluk, udržia teplo a sú neporézne - to znamená, že sa na povrchu neusadzujú nečistoty. Pozrite sa na ponuku sprchových vaničiek od českej značky Polysan.

Čo sa týka farieb, zvoliť môžete sprchovou vaničkou v nadčasovej bielej, dostupné sú dnes aj šedé alebo čierne sprchové vaničky.

Zaujme vás aj samonosná sprchová vanička. Tá nepotrebuje obmurovanie ani zapustenie do podlahy, nalepíte ju totiž priamo na obklad. Je veľmi pevná a odolná, môže byť z akrylátu aj koextrudované škrupiny.

Inštalácia sprchovej vaničky má hneď niekoľko variantov:

- zapustenie do podlahy (vyžaduje odtokový sifón rovnako ako walk-in kút),
- položenie vaničky priamo na podlahu,
- postavenie na nožičky alebo polyuretánový nosič.

Sprchovú vaničku využijete aj v rodinách s malými deťmi alebo pri starostlivosti o štvornohých miláčikov. Hlboká sprchová vanička vám dovolí napustiť ju vodou a využiť tak, ako je práve potrebné.

Trend sprchovacích kútov bez vaničky je čoraz viac zrejmý. Napriek tomu sa vždy najskôr zamerajte na vaše požiadavky a možnosti kúpeľne. Elegantné sprchové vaničky môžu doplniť interiér rovnako ladne, ako walk-in kút.

2022-11-30 13:10:35

Další články

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

18/07/2023
Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďal… (Čítať viac)

Ako bezvodý pisoár šetrí vodu

06/04/2023
Šetrite vodu s bezvodým pisoárom Pisoár, ktorý nepotrebuje na splachovanie vodu. Po jeho použití odteká moč priamo do odpadového potrubia. Ide o pisoár s prepracovanou konštrukciou, ktorá obsahuje špeciálne filtre. Vďaka tomu sa nemusíte báť nepríje… (Čítať viac)

Vyberte správne osvetlenie do kúpeľne

22/03/2023
Ako vybrať to najlepšie svetlo do kúpeľne Plánovanie svetla v kúpeľni obvykle získava len málo pozornosti. Pritom osvetlenie kúpeľne je v domácnosti jedným z najdôležitejších. Dokáže malú kúpeľňu opticky zväčšiť a navodiť dojem priestranného interié… (Čítať viac)

Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne

01/03/2023
Ako vybrať zrkadlo do kúpeľne Počas zariaďovania novej kúpeľne býva hlavná pozornosť upretá predovšetkým k novému sprchovému kútu a umývadlu. Zrkadlo v kúpeľni sa rieši až na poslednú chvíľu. To je pritom pre našu každodennú prípravu dôležité, bez n… (Čítať viac)

Načítavam...