Drevená kúpeľňa

Drevená kúpeľňa

Drevená kúpeľňa - zásadná je voľba dreva a správna starostlivosť

Kombinácia dreva a vlhkosti je pre väčšinu z nás receptom na katastrofu. So starostlivým spracovaním detailov a premysleným výberom druhu dreva ide ale naopak o ideálny materiál pre každé miesto. Drevo je organické, má krásny prirodzený vzhľad a hreje na dotyk – na rozdiel od chladného pocitu z dlaždíc. Toto spojenie s prírodou nám poskytuje harmóniu a pohodu. Preto má drevo v kúpeľniach svoj priestor čoraz častejšie.

Ako vybrať drevo do kúpeľne

Či už je podlaha, pod umývadlom na dosku alebo dokonca v sprche, môže byť stopercentne funkčné a vodeodolné. Veľa závisí od nasledujúcich bodov:

Povrchová úprava je základ

Prečo nie je napríklad drevené umývadlo nezmysel? Drevo, z ktorého sa vyrába, totiž prechádza rozsiahlou úpravou, aby čo lepšie odolávalo pôsobeniu vody. Ide obvykle o špeciálnu vrstvu tmelu, prípadne laku, alebo farieb.

Typ dreva rozhoduje

Niektoré druhy dreva sú menej náchylnejšie na poškodenie vodou. Takým je napríklad teak, ktorý sa stal v posledných rokoch navyše cenovo ešte dostupnejším. Do kúpeľne sa hodí aj dub alebo bambus.

Pravidelná starostlivosť je nutnosťou

Vyššia investícia do drevenej kúpeľne si žiada aj pravidelnú starostlivosť o jej špičkové materiály. Rýchle každodenné čistenie a pravidelná údržba vedú k zachovaniu vodeodolnosti dreva.

Drevené obklady do kúpeľne

Chcete drevo využiť na povrchovú úpravu stien, podlahy, alebo na strop? Zásadné je odvetrávanie výkonným ventilátorom. Ten chráni drevo a zníži pravdepodobnosť rastu plesní. Drevo musí byť pokryté špeciálnym druhom tmelu. Odborníci odporúčajú pred inštaláciou dreva naniesť vrstvu dechtového papiera.

Drevená podlaha

Najväčším tabu býva pri používaní dreva v interiéri práve podlaha kúpeľne. Je dôležité pravidelne kontrolovať vrstvu polyuretánu na jeho vrchnom nátere. Ide o prvú obrannú líniu proti problémom s vlhkosťou. Ako spoznáte, že nechráni na sto percent? Kvapnite na ňu malé množstvo vody. Tá by mala zostať na povrchu. Pokiaľ sa potopí, viete, že ďalšiu vrstvu polyuretánu musíte naniesť čo najskôr. Dôležité je starostlivé utesnenie okrajových škár škárovacou hmotou.

Drevená doska pod umývadlo

Dynamická súhra bohato štruktúrovanej prírodnej dosky z dreva s hladkým keramickým umývadlom a kovovou vodovodnou batériou vytvorí úžasný stred celej kúpeľne. Čím povrch dreva ochrániť od vody, zvyškov zubnej pasty a ďalších nečistôt? Tungový olej je jednou z prírodných možností.

Drevená vaňa

Príde vám, že ide o úplne nepraktickú vec? Pritom Japonci vyrábajú drevené vane po stáročia. Používajú na to aromatické drevá ako céder alebo hinoki. Takým vaniam hovoria ofuro. Vane z teaku a ďalších variant dreva sú zase populárne v škandinávskych krajinách. Teak bol používaný na palubách lodí pre svoju veľkú odolnosť voči hnilobe.

Drevená vaňa potrebuje pravidelnú starostlivosť. Po každom umývaní ju opláchnite čistou vodou, a to preto, aby ste odstránili zvyšky mydla. Raz za pár mesiacov ju musíte ošetriť ľanovým olejom.

Umývadlo z dreva

Bambus je na kontakt s vodou ako stvorený. Mŕtvy bambus je na vodu zvyknutý, nenasiakne ju. Je navyše vhodný pre alergikov, pretože neudržuje plesne, baktérie ani mikróby. Z bambusu bude vyzerať skvele aj mydelnička a rôzne dekorácie. Umývadlo môže byť aj z jaseňa.

Pri starostlivosti o drevené umývadlo majte na mysli, že sa musíte vyvarovať čisteniu s drôtenkou, kefkou a ďalšími pomocníkmi, ktorí by mohli jeho povrch poškriabať. Vyhnite sa tiež čisteniu chémií. Nič čo je založené na kyseline alebo abrazívnej zložke sem nepatrí. Čističe odpadov sypte opatrne, aby nedošlo k žiadnemu kontaktu s povrchom umývadla. Ideálna je na čistenie hladká handra a mikroténová utierka.

Drevené doplnky do kúpeľne

Pokiaľ sa stále bojíte zaobstarať vaňu alebo umývadlo z dreva, zamerajte sa na doplnky z dreva. U nich vás toľko nebude trápiť, pokiaľ podceníte starostlivosť. Klasickú dláždenú kúpeľňu môže doplniť drevená rohož. Hodiť sa vám bude aj masívna drevená stolička. Bielizňový kôš z prútia tiež splní vašu predstavu o drevenom doplnku.

Jednoduché rady pre starostlivosť o drevo

Mali by ste ideálne zotrieť akúkoľvek striekajúcu vodu v kúpeľni. Vďaka tomu jej nedáte šancu, aby akokoľvek prenikla do dreva.
Dbajte na to, aby sa drevo nedostalo do kontaktu s korozívnymi čistiacimi prostriedkami.
Preniknutiu vlhkosti do dreva zabránite aj tak, že pravidelne obnovujete pri naolejovanom dreve vrstvu oleja. To zaistí, že povrch nebude napučiavať a zostane utesnené. Bude tiež odpudzovať nečistoty.
Nevyhnutná je ventilácia.

Rustikálna kúpeľňa vám bude dlho slúžiť a vy si v nej budete užívať každú chvíľu. Nepodceňte pravidelnú starostlivosť a ušetríte si množstvo starostí.

2022-09-20 13:01:53

Další články

Ako umyť sprchovací kút

30/09/2022
Ako umyť sprchovací kút V kúpeľni sa darí vodnému kameňu aj plesniam. Počas jej upratovania nám dávajú najviac zabrať sklá kúta a škáry medzi obkladmi. V nasledujúcom článku vám poradíme, čím dobre vyčistiť sprchovací kút. Ako odstrániť všetok vodný… (Čítať viac)

Drevená kúpeľňa

20/09/2022
Drevená kúpeľňa - zásadná je voľba dreva a správna starostlivosť Kombinácia dreva a vlhkosti je pre väčšinu z nás receptom na katastrofu. So starostlivým spracovaním detailov a premysleným výberom druhu dreva ide ale naopak o ideálny materiál pre ka… (Čítať viac)

Malá svetlá kúpeľňa

13/09/2022
Malá kúpeľňa potrebuje svetlo a poriadok Malá kúpeľňa je len taká dobrá, ako jej usporiadanie. Dôležité je preto starostlivé plánovanie. Ideálne je na to 3D plánovač kúpeľní, do ktorého zasadíte potrebné diely kúpeľne. Možno potom aj zistíte, že na … (Čítať viac)

Ako vybrať sprchovú hlavicu

05/09/2022
Ako vybrať sprchovú hlavicu Ranná sprcha naštartuje váš nový deň, pri tej večernej chcete zase príjemne relaxovať. Vyberáte nový sprchový set a neviete, na aké parametre sa u sprchovej hlavice zamerať? Starostlivo zvolené detaily vám spríjemnia živo… (Čítať viac)

Načítavam...