Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďalšie osoby. Zariaďte im kúpeľňu tak, aby v nej mohli byť samostatní a cítili sa bezpečne. Poradíme vám hneď niekoľko možností na vylepšenie.

Protišmyková podlaha

Začnite od podlahy a zamerajte sa na výber tej najvhodnejšej protišmykovej podlahy. Pri nákupe vyberajte tú s označením R10. Takto označená dlažba je tou najlepšou voľbou do kúpeľne pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Sprchovací kút alebo radšej vaňu

Do kúpeľne pre seniorov je z bezpečnostného hľadiska výhodnejšie zaobstarať bezbariérový sprchovací kút. Ten navyše môžete vybaviť sedadlom do sprchy na zvýšenie pocitu bezpečia. Sedátko môže byť sklopné alebo stabilne namontované. Do sprchového kúta nainštalujte aj madlo. Madlo do kúpeľne patrí všeobecne k tým najužitočnejším pomocníkom pre staršie osoby a hendikepovaných.

Máte doma vaňu a sprchovací kút s inštaláciou bez vaničky vám vaša kúpeľňa nedovoľuje? Kúpte si sedátko do vane aj protišmykovú podložku a opäť nezabudnite nainštalovať nástenné madlo. Môžete pridať aj druhé madlo na vonkajší okraj vane pre bezpečnejší vstup. V dnešnej dobe existujú aj špeciálne vane, ktoré majú odnímateľný čelný panel. K vani môžete zaobstarať aj stabilný pomocný schodík pre jednoduchší vstup.

Umývadlo aj toaleta musia mať dosť miesta okolo

Toaleta pre staršie osoby by mala byť vyvýšená, následné vstávanie pre nich bude jednoduchšie. Vhodná výška WC je 46 cm. Ak si nemôžete dovoliť investíciu do novej toaletnej misy, kúpte aspoň zvýšené WC sedátko. Umývadlo pre invalidov by malo mať špeciálne vykrojenie. Vďaka nemu môže osoba zájsť s vozíkom čo najbližšie a pohodlne dosiahnuť na umývadlovú batériu a kozmetické potreby. Spodná hrana umývadla by mala byť aspoň vo výške 70 cm, nie nižšie. Nechajte si okolo umývadla aj toalety priestor, v ktorom budete môcť namontovať podporné madlá.

Praktickým pomocníkom pre intímnu hygienu je aj bidetová spŕška. Pri všetkých vodovodných batériách v kúpeľni myslite na to, že tie pákové sa ovládajú najpohodlnejšie. Ak by ste aj napriek tomu chceli termostatickú batériu, pozrite sa v našom článku na to, ako funguje termostatická batéria.

SOS tlačidlo

Nečakaná nehoda alebo slabosť sa vo vyššom veku jednoducho stáva. Toto tlačidlo bude záchranou v tej najkritickejšej chvíli. Zvážte jeho zabudovanie s GPS a možnosťou uloženia niekoľkých telefónnych čísel. Môžete zaobstarať aj jednoduchší variant, kedy osoba tlačidlom jednoducho zazvoní a dá o probléme vedieť ostatným členom domácnosti.

Všetky bezpečnostné prvky teraz inštalujete pre starších členov domácnosti. Myslite na to, že ich raz budete možno potrebovať využiť vy sami. Nastávajúce mamičky, ľudia s nadváhou aj tí, ktorí si práve zlomili nohu alebo ruku, takých pomocníkov ocenia. Pri plánovaní kúpeľne preto zvážte, či by nebolo dobré ju rovno urobiť bezbariérovou. Ušetríte si tým budúce náklady na náročnú prestavbu.

2023-07-18 08:07:04

Další články

Ako vybrať závesné WC

07/11/2023
Ako vybrať závesné WC Plánujete rekonštrukciu kúpeľne a premýšľate, aký typ WC zvoliť? Pokiaľ ste sa už rozhodli pre závesné WC, vysvetlíme vám, aké sú jeho vlastnosti. Poteší vás, že k jeho výhodám patrí jednoduchá údržba a elegantný vzhľad v kúpeľ… (Čítať viac)

Ako vybrať záchod

26/10/2023
Ako vybrať záchod Toaleta je dôležitým vybavením každej domácnosti. Jej výberu preto venujte čas. Správne zvolený klozet vie šetriť vodu, ľahko sa čistí a všetkým jeho používateľom poskytuje náležitý komfort pri každodennom používaní. Preto sa pri v… (Čítať viac)

Ako vybrať vaňu do kúpeľne

05/10/2023
Ako vybrať vaňu Vaňa je skvelým miestom pre každodennú očistu aj zaslúžený relax. Pri plánovaní rekonštrukcie kúpeľne je dôležité premyslieť predovšetkým to, z akého materiálu vaňa bude a aký má mať tvar. Je dôležité vyberať vaňu s ohľadom na to, čo… (Čítať viac)

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

18/07/2023
Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďal… (Čítať viac)

Načítavam...