Ako vybrať ventilátor do kúpeľne

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne

Efektívne vetranie je pre kúpeľne a toalety veľmi dôležité. Vo vlhkosti sa totiž darí plesniam, ktoré nielen nepekne vyzerajú, ale majú predovšetkým negatívny vplyv na naše zdravie. Ventilátor môže mať mnoho užitočných doplnkových funkcií. Poradíme vám, podľa čoho ho vybrať.

Základné rozdelenie ventilátorov

Na trhu existujú dva hlavné typy ventilátorov – axiálne a radiálne. Ich hlavná odlišnosť spočíva v spôsobe nasávania a odsávania vzduchu.

Axiálny ventilátor

Ventilátor do kúpeľne s jednoduchým designom. Má rotačné lopatky, ktoré vytvárajú prúd vzduchu. Je vhodný na montáž na stenu alebo strop. Je praktickým riešením pre domácnosti, v ktorých je kratšie ventilačné potrubie. Maximálna dĺžka potrubia je do 5 metrov. Charakteristickým je pre nich vysoký prietok vzduchu pri nižšej hladine tlaku.

Radiálny ventilátor

Tento typ privádza vzduch do stredu a vytláča ho von do strán. Hodí sa skôr do komerčných priestorov. Konkrétne do kancelárií, hotelov, priemyselných prevádzok a podobne. Všade tam, kde je vysoká prevádzka. Nasávanie a transport vzduchu sa v ňom deje pomocou turbín. Obvykle majú dlhšie potrubie, je až 15 metrov dlhé. Pomocou systému tohto ventilátora je možné odsávať vlhkosť z viacerých miestností naraz. Inštalácia takého mechanizmu je náročnejšia. Oproti axiálnym ventilátorom sú radiálne ventilátory väčšie, majú menší prietok vzduchu a sú vhodné aj pre veľké kúpeľne.

Výkon a prietok vzduchu ventilátora

Je dôležité stanoviť objem prietoku vzduchu, zaistíte tým správny odvod vlhkosti aj pachov z miestnosti. Čím väčšia kúpeľňa, tým výkonnejší ventilátor potrebujete. Inak nebude odvod vlhkosti dostatočný a tá bude zostávať v kúpeľni aj naďalej.

Výpočet prietoku vzduchu

Pri ventilátore sa uvádza údaj o prietoku vzduchu v m³ za hodinu. Zistite teda objem danej miestnosti, ktorú chcete odvetrávať, v metroch kubických. Výsledok vynásobte koeficientom daného priestoru podľa nižšie uvedených hodnôt:

Typ miestnosti a jej koeficient:

kúpeľňa 6-7

kuchyňa 6-9

toaleta 9-10

Ako na výpočet? Kúpeľňa s rozmermi 4 x 3 x 2,5 m má celkom 30 m³. 30 x 6 (údaj pre kúpeľňu) = 180 m³/h

Pripojenie ventilátora potrubia vyberáme podľa:

Ø100 - cca 100 m³/h

Ø120 – cca 140 – 180 m³/h

Ø150 - cca 240 - 290 m³/h

Kondenzácia vody v potrubí

Až budete premýšľať o tom, kam ventilátor nainštalovať, majte na pamäti kondenzáciu vlhkosti v potrubí. Hlavne v zimných mesiacoch, keď je teplý vlhký vzduch odvádzaný von, začína vlhkosť ešte v potrubí kondenzovať. Pokiaľ je odťah len cez stenu, mala by mať taká odvodná rúrka mierny spád von. Vedie odťah hore? Zvážte možnosť odizolovaného potrubia a výpustu kondenzátora.

Tichý ventilátor do kúpeľne

Počas relaxu v kúpeľni nechceme byť ničím rušení. Do nej preto vyberáme čo najtichšie spotrebiče. Vedľa sušičky a práčky, ktoré hluk tvoria, k nim patrí aj ventilátor. Ten dokáže urobiť poriadny rámus. Dnes majú ventilátory štandardne hlučnosť do 40 dB. Pokiaľ ste na hluk citliví, odporúčame sa zamerať na tie s tichšou prevádzkou, ktoré majú do 20 dB. Pri našich produktoch si pozorne prečítajte popis, kde túto informáciu nájdete.

Kúpeľňový ventilátor s časovačom

Medzi najčastejšie vyhľadávané doplnkové funkcie patrí časový dobeh. Po vypnutí sa nevypne hneď, ale beží ešte po prednastavenú dobu. Najjednoduchšie je nainštalovať ho na vypínač osvetlenia. Po opustení kúpeľne a zhasnutí ventilátor beží a odsaje prebytočnú vlhkosť. Môže byť tiež spúšťaný tlačidlom alebo ovládačom. Výhodou ventilátora s možnosťou načasovania je to, že si sami zvolíte, kedy sa má zapnúť a vypnúť.

Dizajn ventilátora

Najčastejším prevedením je ventilátor v tvare dlaždice. Obvykle má jednu farbu, minimalistický dizajn a jednoduchú možnosť čistenia. Mal by zapadnúť do celkového interiéru kúpeľne aj nijako na seba upozorňovať. Obvykle je z nerezu či plastu. Môžete si vybrať aj z tých moderných s LED displejom ukazujúcim hodnotu vlhkosti alebo teplotu miestnosti. Také sú napríklad vybrané ventilátore Sapho.

Ventilátor so snímačom vlhkosti a ďalšie dodatočné funkcie

Zvoľte ventilátor s hydrostatom, ktorý dokáže monitorovať, že vlhkosť v miestnosti presiahla určitú hranicu. Spustí sa automaticky a vypne až potom, keď spadne miera vlhkosti pod požadovanú hodnotu.

Ventilátor so senzorom pohybu

Ventilátor s infračidlom dokáže zaznamenať svetlo alebo pohyb a na základe toho sa spustiť.

Kúpeľňový ventilátor so spätnou klapkou

Ide o doplnok, ktorý sa postará o to, aby sa zápach z potrubia nevracal späť do miestnosti.

Zbavte sa vlhkosti v kúpeľni a nepríjemného odstraňovania plesní. V našom sortimente nájdete kvalitných výrobcov a ďalších kúpeľňových doplnkov.

2023-12-01 13:48:16

Další články

Vybavenie modernej kúpeľne

23/02/2024
Vybavenie modernej kúpeľne Túžite po chytrej kúpeľni, ktorá splní všetky vaše priania? Moderné kúpeľňové vybavenie to dokáže. Zaistí dlhodobý komfort v kúpeľni a reaguje okamžite na vaše individuálne požiadavky. V našom článku prinášame tipy, ako na… (Čítať viac)

Dvojité umývadlo v kúpeľni má množstvo výhod

14/02/2024
Dvojumývadlá ušetria čas v kúpeľni Poznáme niekoľko spôsobov, ktorými si každodenný čas v kúpeľni spríjemniť. Medzi také prvky vybavenia patria dvojumývadlá. Vyrieši efektívne večný problém obsadených kúpeľní a boja o umývadlo počas ranného zhonu. N… (Čítať viac)

Sprchové panely pre luxusný zážitok v sprche

26/01/2024
Sprchové panely zaistia váš luxusný zážitok v sprche Sprchový panel, označovaný aj ako sprchová stena alebo hydromasážny sprchový panel, je modernou a luxusnou alternatívou k jednoduchej sprchovej hlavici. Toto zariadenie zahŕňa hneď niekoľko dodato… (Čítať viac)

Zrkadlo s osvetlením do kúpeľne

18/01/2024
Zrkadlo s osvetlením je starostlivým pomocníkom pri starostlivosti o pleť Osvetlenie zrkadla v kúpeľni je praktická kombinácia, ktorá presně plnia svoju funkciu. Osvetlia vašu tvár a nevytvárá žiadne nežiaduce tiene. Správne smerované svetlo vám uľa… (Čítať viac)

Načítavam...