Ako vybrať vaňu do kúpeľne

Ako vybrať vaňu do kúpeľne

Ako vybrať vaňu

Vaňa je skvelým miestom pre každodennú očistu aj zaslúžený relax. Pri plánovaní rekonštrukcie kúpeľne je dôležité premyslieť predovšetkým to, z akého materiálu vaňa bude a aký má mať tvar. Je dôležité vyberať vaňu s ohľadom na to, čo od nej vy aj ďalší členovia domácnosti očakávate. V našom článku nájdete dôležité informácie, ktoré vám s výberom pomôžu.

Aký druh materiálu vane zvoliť

Vaňa do kúpeľne môže byť z rôznych materiálov. Tie ovplyvňujú nielen ich cenu, ale predovšetkým ich vlastnosti. Dnes sa najčastejšie stretnete s akrylátovými vaňami, smaltovanými vaňami a tými z liateho mramoru.

Akrylátová vaňa

Ide o najobľúbenejší materiál, pretože dokáže uspokojiť široké požiadavky zákazníkov. Akrylát je príjemný na dotyk a má výbornú tepelnoizolačnú vlastnosť - vďaka tomu zostáva v takejto vani voda dlho teplá. Ide o ľahký materiál, preto nie je problém do nej inštalovať madlá, podhlavníky a ďalšie príslušenstvo do vane.

V minulosti bol akrylát vnímaný ako materiál náchylný na poškodenie, dnešné technológie však umožňujú vyrábať veľmi odolný akrylát, ktorý je odolný voči poškriabaniu či pretlačeniu. Medzi jeho ďalšie dobré vlastnosti tak dnes patrí dlhá životnosť, stálosť a neporézny povrch, ktorý sa ľahko čistí. Pri rekonštrukcii oceníte aj to, že je to, zjednodušene povedané, plastová vaňa. Akrylát je teda ľahký materiál, s ktorým je, v porovnaní s inými materiálmi, jednoduché manipulovať.

Smaltovaná vaňa

Smaltovaná vaňa je vyrobená spojením smaltovaného povlaku s kovovým (najčastejšie) oceľovým telom vane. Ide o obľúbený materiál, jeho výhodou je dlhá životnosť, cenová dostupnosť, farebná stálosť a neporéznosť povrchu. Smaltované vane sú veľmi odolné proti poškriabaniu či zafarbeniu.

Nevýhodou týchto vaní je ich vysoká hmotnosť a to, že tento materiál spôsobuje rýchlejšie ochladzovanie vody. Pri kúpe je dôležité poznať hrúbku ocele, odporúčaná hodnota je aspoň 2 mm.

Vaňa z liateho mramoru

Liaty mramor je nadčasový materiál, ktorý umožňuje veľkú variabilitu čo sa týka vytvorených tvarov. Finálnu úpravu tvorí prefarbená živica, ktorá chráni liaty mramor proti oderom a poškriabaniu.

Liatinová vaňa

Tento druh materiálu sa využíva predovšetkým na voľne stojace vane. Ide o pevný, tuhý a stály materiál. Liatinové vane sú veľmi odolné, preto aj ťažké. Zaistí udržanie teploty vody.

Klasický tvar obdĺžnika alebo asymetrická vaňa

Tvar vane vyberáte s ohľadom na dispozíciu vašej kúpeľne. Najpopulárnejším riešením sú tie obdĺžnikové. Pre menšie kúpeľne sa hodia zase atypické vane, ktoré sa prispôsobia dispozíciám miestnosti.

Obdĺžnikové vane

Najčastejším riešením bývali v minulých rokoch obdĺžnikové vane. Prinášajú totiž optimálny komfort na kúpeľ. Dôležité je, aby bolo dno vane široké a vy ste sa tak mohli aj bez problémov osprchovať. Pokiaľ nemáte v kúpeľni samostatnú sprchu, inštalujte vaňovú zástenu, ktorá chráni podlahu pred potopou. Na jej inštaláciu budete potrebovať vaňu so širším bočným lemom. Niektorí zákazníci vyberajú širší bočný lem aj preto, že naň môžu odkladať kozmetické produkty.

Oválne vane

Sú designovým riešením, ktoré dodá vašej kúpeľni na dojme luxusu. Môžete ich zapustiť do podlahy, alebo postaviť do priestoru. Na každodenné využitie nie je okrúhla vaňa príliš praktická, preto sa s nimi skôr stretávame vo wellness zariadeniach v podobe víriviek.

Rohová vaňa

Rohová vaňa je ideálnym riešením pre stredné a veľké kúpeľne. Pohodlne sa do nej zmestia dve osoby. Obvykle obsahujú sedacie časti a širšie bočné lemy na uloženie kozmetiky alebo dekorácií - sviečok, kvetov a podobne.

Asymetrické vane

Hľadáte unikátne riešenie presne na mieru vašim potrebám? Zamerajte sa na asymetrické vane, ktoré sú vyhľadávané predovšetkým majiteľmi malých kúpeľní. Asymetrická vaňa ponúka aj dosť miesta na sprchovanie.

Voľne stojaca vaňa

Samostatnou kategóriou je voľne stojaca vaňa. Pokiaľ si ju vo vašej kúpeľni môžete dovoliť, neváhajte. Stane sa razom dominantou vašej kúpeľne. Nadchne všetkých tých, ktorí si radi užívajú pocit luxusu a výnimočnosti. Dôležité je skontrolovať s odborníkom, že je jej inštalácia vo vašej kúpeľni možná. Tento typ je totiž špecifický v spôsobe odtoku vody, inštalácie potrubia i samotného ukotvenia vane. Túto vaňu odporúčame doplniť vodovodnou batériou pre voľne stojace vane.

Vaňa a jej optimálne rozmery

Obdĺžnikové vane v našej ponuke začínajú na šírke 70 cm. Obvyklá šírka je 80 cm a dĺžka 150 – 170 cm. Pri dĺžke s riaďte výškou členov domácnosti. Pokiaľ má ten najvyšší skoro dva metre, je jasné, že vaňa s dĺžkou 160 cm mu nebude stačiť.

Výber vane s ohľadom na vaše špecifické požiadavky

Myslite dopredu na to, ako budete v budúcnosti vaňu používať. Zvážte to aj s ohľadom na všetkých členov domácnosti a ich budúce požiadavky. Vaňa vám potom poskytne maximálny komfort vo všetkých preferovaných ohľadoch.

Pomocné madlá pre deti a seniorov

Viete, že vaňu budú používať deti a seniori? Voľte radšej akrylátovú vaňu, ku ktorej jednoducho upevníte madlá, sedadlo do vaně a ďalšie príslušenstvo. Existujú tiež špeciálne vane s dvierkami, ktoré zaistí bezbariérový vstup pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Príležitostné umývanie štvornohých kamarátov

Viete, že budete občas vo vani umývať zvieratá? Odporúčame zaobstarať vaňu zo smaltovanej ocele. Tá je veľmi odolná proti poškriabaniu a zafarbeniu.

Relax a s nádychom luxusu

Pre príjemné chvíle vo dvojici odporúčame voľne stojacu vaňu, rohovú vane alebo priestrannú hydromasážnu vaňu.

Vaňa so sprchou

Nedovolí vám vaša kúpeľňa mať sprchovací kút aj vaňu zvlášť? Odporúčame vaňu so zástenou, ktorá chráni podlahu kúpeľne pred nechcenými kvapkami vody počas sprchovania.


05. 10. 2023

Šárka Žáková
Již 10 let se profesionálně věnuji koupelnovému vybavení. Na začátku mé kariéry jsem měla na starosti i reklamace, což mi poskytlo cenné zkušenosti a pochopení složitosti oboru. Nyní se zaměřuji na péči o velkoobchodní klienty a psaní článků pro náš magazín.

Jsem zastánkyní názoru, že kombinace krásy a funkčnosti je klíčová pro každou koupelnu. Mám radost ze čtenářů, kteří se některé z mých tipů rozhodli ve své koupelně zrealizovat. Věřím, že každý čtenář našeho magazínu si zaslouží koupelnu svých snů. Jsem tu, abych pomohla tuto vizi uskutečnit.

Šárka Žáková, vaše průvodkyně tipy pro vybavení koupelny.

Další články

Ako vybrať predložku do kúpeľne

28/05/2024
Ako vybrať kúpeľňovú predložku Dobre vybraná predložka rozžiari kúpeľňu, udrží vaše nohy v suchu a ochráni vás pred pošmyknutím. Vyberať môžete z rôznych kombinácií materiálov, štýlov aj farieb. Poradíme vám, ktorý materiál sa hodí k vám domov. Rozm… (Čítať viac)

Vodovodná batéria v kúpeľne môže byť dekoráciou

24/04/2024
Vodovodná batéria v kúpeľni môže byť tiež dekoráciou  Vodovodné batérie, kedysi iba čisto funkčné vybavenie na riadenie toku vody, sa staly dôležitými prvkami dizajnu dnešných kúpeľní. Takáto batéria priťahuje pozornosť vašich hostí na prvý pohľad. … (Čítať viac)

Ako vybrať kvalitný sprchový box

09/04/2024
Ako poznáte kvalitný sprchový box Hľadáte kompaktný systém, ktorý bude mať všetko potrebné vybavenie sprchovacieho kúta? Zamerajte sa na možnosť nákupu sprchového boxu. Odpadne vám množstvo starostí s inštaláciou. Získate kompletný sprchovací kút vr… (Čítať viac)

Vyberte si do kúpeľne ideálnu sprchovú vaničku

20/03/2024
Ako vybrať ideálnu sprchovú vaničku Chcete do vašej kúpeľne inštalovať sprchovací kút s vaničkou? Na výber máte rôzne možnosti pre tvar sprchovej vaničky aj materiál, z ktorého bude vyrobená. Pri rozhodovaní by ste mali vziať do úvahy nielen dizajn,… (Čítať viac)

Načítavam...