Ako vybrať vaňu do kúpeľne

Ako vybrať vaňu do kúpeľne

Ako vybrať vaňu

Vaňa je skvelým miestom pre každodennú očistu aj zaslúžený relax. Pri plánovaní rekonštrukcie kúpeľne je dôležité premyslieť predovšetkým to, z akého materiálu vaňa bude a aký má mať tvar. Je dôležité vyberať vaňu s ohľadom na to, čo od nej vy aj ďalší členovia domácnosti očakávate. V našom článku nájdete dôležité informácie, ktoré vám s výberom pomôžu.

Aký druh materiálu vane zvoliť

Vaňa do kúpeľne môže byť z rôznych materiálov. Tie ovplyvňujú nielen ich cenu, ale predovšetkým ich vlastnosti. Dnes sa najčastejšie stretnete s akrylátovými vaňami, smaltovanými vaňami a tými z liateho mramoru.

Akrylátová vaňa

Ide o najobľúbenejší materiál, pretože dokáže uspokojiť široké požiadavky zákazníkov. Akrylát je príjemný na dotyk a má výbornú tepelnoizolačnú vlastnosť - vďaka tomu zostáva v takejto vani voda dlho teplá. Ide o ľahký materiál, preto nie je problém do nej inštalovať madlá, podhlavníky a ďalšie príslušenstvo do vane.

V minulosti bol akrylát vnímaný ako materiál náchylný na poškodenie, dnešné technológie však umožňujú vyrábať veľmi odolný akrylát, ktorý je odolný voči poškriabaniu či pretlačeniu. Medzi jeho ďalšie dobré vlastnosti tak dnes patrí dlhá životnosť, stálosť a neporézny povrch, ktorý sa ľahko čistí. Pri rekonštrukcii oceníte aj to, že je to, zjednodušene povedané, plastová vaňa. Akrylát je teda ľahký materiál, s ktorým je, v porovnaní s inými materiálmi, jednoduché manipulovať.

Smaltovaná vaňa

Smaltovaná vaňa je vyrobená spojením smaltovaného povlaku s kovovým (najčastejšie) oceľovým telom vane. Ide o obľúbený materiál, jeho výhodou je dlhá životnosť, cenová dostupnosť, farebná stálosť a neporéznosť povrchu. Smaltované vane sú veľmi odolné proti poškriabaniu či zafarbeniu.

Nevýhodou týchto vaní je ich vysoká hmotnosť a to, že tento materiál spôsobuje rýchlejšie ochladzovanie vody. Pri kúpe je dôležité poznať hrúbku ocele, odporúčaná hodnota je aspoň 2 mm.

Vaňa z liateho mramoru

Liaty mramor je nadčasový materiál, ktorý umožňuje veľkú variabilitu čo sa týka vytvorených tvarov. Finálnu úpravu tvorí prefarbená živica, ktorá chráni liaty mramor proti oderom a poškriabaniu.

Liatinová vaňa

Tento druh materiálu sa využíva predovšetkým na voľne stojace vane. Ide o pevný, tuhý a stály materiál. Liatinové vane sú veľmi odolné, preto aj ťažké. Zaistí udržanie teploty vody.

Klasický tvar obdĺžnika alebo asymetrická vaňa

Tvar vane vyberáte s ohľadom na dispozíciu vašej kúpeľne. Najpopulárnejším riešením sú tie obdĺžnikové. Pre menšie kúpeľne sa hodia zase atypické vane, ktoré sa prispôsobia dispozíciám miestnosti.

Obdĺžnikové vane

Najčastejším riešením bývali v minulých rokoch obdĺžnikové vane. Prinášajú totiž optimálny komfort na kúpeľ. Dôležité je, aby bolo dno vane široké a vy ste sa tak mohli aj bez problémov osprchovať. Pokiaľ nemáte v kúpeľni samostatnú sprchu, inštalujte vaňovú zástenu, ktorá chráni podlahu pred potopou. Na jej inštaláciu budete potrebovať vaňu so širším bočným lemom. Niektorí zákazníci vyberajú širší bočný lem aj preto, že naň môžu odkladať kozmetické produkty.

Oválne vane

Sú designovým riešením, ktoré dodá vašej kúpeľni na dojme luxusu. Môžete ich zapustiť do podlahy, alebo postaviť do priestoru. Na každodenné využitie nie je okrúhla vaňa príliš praktická, preto sa s nimi skôr stretávame vo wellness zariadeniach v podobe víriviek.

Rohová vaňa

Rohová vaňa je ideálnym riešením pre stredné a veľké kúpeľne. Pohodlne sa do nej zmestia dve osoby. Obvykle obsahujú sedacie časti a širšie bočné lemy na uloženie kozmetiky alebo dekorácií - sviečok, kvetov a podobne.

Asymetrické vane

Hľadáte unikátne riešenie presne na mieru vašim potrebám? Zamerajte sa na asymetrické vane, ktoré sú vyhľadávané predovšetkým majiteľmi malých kúpeľní. Asymetrická vaňa ponúka aj dosť miesta na sprchovanie.

Voľne stojaca vaňa

Samostatnou kategóriou je voľne stojaca vaňa. Pokiaľ si ju vo vašej kúpeľni môžete dovoliť, neváhajte. Stane sa razom dominantou vašej kúpeľne. Nadchne všetkých tých, ktorí si radi užívajú pocit luxusu a výnimočnosti. Dôležité je skontrolovať s odborníkom, že je jej inštalácia vo vašej kúpeľni možná. Tento typ je totiž špecifický v spôsobe odtoku vody, inštalácie potrubia i samotného ukotvenia vane. Túto vaňu odporúčame doplniť vodovodnou batériou pre voľne stojace vane.

Vaňa a jej optimálne rozmery

Obdĺžnikové vane v našej ponuke začínajú na šírke 70 cm. Obvyklá šírka je 80 cm a dĺžka 150 – 170 cm. Pri dĺžke s riaďte výškou členov domácnosti. Pokiaľ má ten najvyšší skoro dva metre, je jasné, že vaňa s dĺžkou 160 cm mu nebude stačiť.

Výber vane s ohľadom na vaše špecifické požiadavky

Myslite dopredu na to, ako budete v budúcnosti vaňu používať. Zvážte to aj s ohľadom na všetkých členov domácnosti a ich budúce požiadavky. Vaňa vám potom poskytne maximálny komfort vo všetkých preferovaných ohľadoch.

Pomocné madlá pre deti a seniorov

Viete, že vaňu budú používať deti a seniori? Voľte radšej akrylátovú vaňu, ku ktorej jednoducho upevníte madlá, sedadlo do vaně a ďalšie príslušenstvo. Existujú tiež špeciálne vane s dvierkami, ktoré zaistí bezbariérový vstup pre osoby so zníženou pohyblivosťou.

Príležitostné umývanie štvornohých kamarátov

Viete, že budete občas vo vani umývať zvieratá? Odporúčame zaobstarať vaňu zo smaltovanej ocele. Tá je veľmi odolná proti poškriabaniu a zafarbeniu.

Relax a s nádychom luxusu

Pre príjemné chvíle vo dvojici odporúčame voľne stojacu vaňu, rohovú vane alebo priestrannú hydromasážnu vaňu.

Vaňa so sprchou

Nedovolí vám vaša kúpeľňa mať sprchovací kút aj vaňu zvlášť? Odporúčame vaňu so zástenou, ktorá chráni podlahu kúpeľne pred nechcenými kvapkami vody počas sprchovania.

2023-10-05 09:58:58


Další články

Ako vybrať závesné WC

07/11/2023
Ako vybrať závesné WC Plánujete rekonštrukciu kúpeľne a premýšľate, aký typ WC zvoliť? Pokiaľ ste sa už rozhodli pre závesné WC, vysvetlíme vám, aké sú jeho vlastnosti. Poteší vás, že k jeho výhodám patrí jednoduchá údržba a elegantný vzhľad v kúpeľ… (Čítať viac)

Ako vybrať záchod

26/10/2023
Ako vybrať záchod Toaleta je dôležitým vybavením každej domácnosti. Jej výberu preto venujte čas. Správne zvolený klozet vie šetriť vodu, ľahko sa čistí a všetkým jeho používateľom poskytuje náležitý komfort pri každodennom používaní. Preto sa pri v… (Čítať viac)

Ako vybrať vaňu do kúpeľne

05/10/2023
Ako vybrať vaňu Vaňa je skvelým miestom pre každodennú očistu aj zaslúžený relax. Pri plánovaní rekonštrukcie kúpeľne je dôležité premyslieť predovšetkým to, z akého materiálu vaňa bude a aký má mať tvar. Je dôležité vyberať vaňu s ohľadom na to, čo… (Čítať viac)

Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov

18/07/2023
Ako zariadiť bezpečnú kúpeľňu pre seniorov Bežné každodenné úkony v kúpeľni sú pre seniorov a handicapovaných náročné. To, čo berie mladý a zdravý človek ako samozrejmosť, môže vyvolávať u starších osôb neistotu. A s tým súvisiace potrebnú pomoc ďal… (Čítať viac)

Načítavam...