Ako vybrať sprchovací kút

Ako vybrať sprchovací kút

Vyberáte sprchovací kút? Poradíme, čím sa riadiť

Možností, podľa ktorých vybrať sprchovací kút, je hneď niekoľko. Kľúčové sú dispozície vašej kúpeľne. Dôležité sú samozrejme aj vaše požiadavky na design a tvar. Buďte múdri a myslite na niekoľko rokov dopredu. V budúcnosti totiž bude chcieť kút využívať napríklad niekto z domácnosti, kto môže mať problémy s pohyblivosťou. To všetko by malo mať vplyv na výber vášho kúta.

Rozmer a tvar záleží na dispozícii kúpeľne

Je vám určite jasné, že čím viac miesta budete mať na sprchovací kút k dispozícii, tým pohodlnejšie vám v ňom bude. Pustili ste sa do rekonštrukcie kúpeľne v paneláku? Tam to bude pravdepodobne s miestom trochu problém. Presné meranie a rozhodovanie o voľných centimetroch vás čaká aj vtedy, ak ste sa rozhodli mať v kúpeľni súčasne vaňu aj sprchovací kút.

Štvrťkruhové a štvorcové sprchové kúty si vystačia s málom

Najúspornejším variantom je štvrťkruhový sprchovací kút, dostačujúci je už rozmer 90x90 cm. V našej ponuke nájdete aj štvorcové sprchové kúty, ktoré máme už v pouhých 70x70 cm. Optimálna je ale variant aspoň 80x80 cm. Najvyhľadávanejším rozmerom je pri štvorcových sprchovacích kútoch 90x90 cm.

Obdĺžnikové sprchové kúty majú viac možností

Obdĺžnikové sprchové kúty sa hodia do väčších kúpeľní. Ich výhodou je, že si môžete vybrať jeho dispozície presne tak, aby vám do kúpeľne pasoval čo najlepšie. V ponuke máme už priestorovo úsporný kút 80x70 cm, pre pôžitkárov odporúčame zamerať sa na komfortných 140x80 cm.

Nepodceňte spôsob otvárania

Existujú rôzne možnosti pre dvere do sprchy. Opäť záleží na tom, koľko miesta v kúpeľni máte. Podľa toho viete, či si môžete dovoliť dvere s otočným pántom, zalamovacie alebo posuvné.

Posuvné a zalamovacie dvere šetria miesto

Pri posuvných dverách si dajte pozor na starostlivé čistenie pojazdov. U zalamovacích dverí je zase potrebné myslieť na to, že kút musí mať dostatočnú hĺbku, aby sa poskladané dvere dovnútra zmestili. Pri oboch variantoch oceníte to, že dvere zostávajú vo vnútornej strane kúta a zvyšky stekajúcej vody sa nedostanú na podlahu.

Otočné dvere pre pohodlný vstup

Klasické pántové dvere sú skvelé v tom, že na vstup do kúta poskytujú dostatok miesta. Aby vám z nich nestekala voda na podlahu pri otvorení, nezabudnite pri okraji na odtokovú lištu. Údržba je pri týchto dverách zo všetkých variantov najjednoduchšia.

Klasická konštrukcia x dizajnový bezrámový variant

Na trhu sú na výber sprchové kúty s celým rámom, len jeho časťou a aj kúty bezrámové. Vzdušný bezrámový sprchovací kút bez vaničky, ktorý nemá ani dvere, nesie označenie walk-in.

Pokiaľ nechcete klasický sprchovací kút s rámom, zamerajte sa na tie, ktorým chýbajú zvislé rámové profily. Vďaka tomu pôsobí kút jemnejšie a elegantnejšie. Ešte zaujímavejší môže byť bezrámový sprchovací kút. Je charakteristický otočnými stĺpikmi, ktoré nahrádzajú dverné pánty.

Zariaďujete kúpeľňu pre vozíčkarov alebo seniora? Prečítajte si náš článok, kde získate ďalšie tipy pre interiér bezbariérovej kúpeľne.

Sprchovací kút walk-in pre top eleganciu

Veľmi obľúbené sú dnes v moderných interiéroch otvorené sprchové zásteny walk-in. Skvele doplní akýkoľvek design kúpeľne a pôsobí veľmi elegantne. Ich cena vás nezaskočí, ide vlastne o jednoduchú sprchovú zástenu. Jeho nevýhodou môže byť kvôli absencii dverí špliechanie vody mimo kút.

Aby ste zachovali dokonalý dojem, vyberte si montáž na odtokový žľab. Ten musí mať vhodný odtok, aby voda stíhala odtiecť. Jeho inštalácia môže byť v niektorých kúpeľniach problém. Nevyhnutnosťou je aj aspoň 2-3% slon podlahy smerom k odtoku.

Nevýhodou kúta walk-in je, že v ňom udržíte horšie teplo, ktoré pri horúcej vode vytvára para. Pretože chýbajú dvere, nemá sa kde para držať a uteká do celej kúpeľne.

Vanička alebo odtokový žľab

V predchádzajúcom odseku sme spomenuli možnosť výberu medzi vaničkou a žľabom. Vysvetlíme vám podrobnejšie, aké sú pre a proti každému z variantov.

Žľab je bezpochyby dizajnová záležitosť, ktorá vás bude esteticky viac baviť. So žľabom získavate aj bezbariérový sprchovací kút, v ktorom nie je potrebné prekonávať hranu vaničky ani nič iné. Čo sa týka montáže a hydroizolácie, je žľab oveľa zložitejší a potrebuje odbornú prácu. Podlahu je nutné dobre vyspádovať a treba myslieť aj na to, že žľab so sifónom potrebuje značnú hĺbku podlahy, obvykle asi 6-10 cm. To sa môže zdať síce málo, v starších bytoch to ale býva napriek tomu problém.

Sprchová vanička môže byť esteticky síce menej zaujímavá, má ale svoje praktické vlastnosti. Oddeľuje sprchovací kút a zabraňuje pretekaniu vody do priestoru kúpeľne. Ich materiálom môže byť dostupný akrylát, keramika alebo luxusnejšie mramorové prevedenie.

Ďalšie informácie o rozdieloch medzi inštaláciou na vaničku a na dlažbu získate v našom článku o sprchových kútoch.

Najefektívnejšie riešenie = sprchový box

Hľadáte jednoduchú a finančne prívetivú variantu? Zamerajte sa na sprchovací box. Odpadnú vám starosti s výberom zásteny a vaničky, sprchovej batérie a sprchového panelu. Istotou je aj perfektné tesnenie. Box v sebe má všetko, čo na sprchovanie potrebujete. V minulosti neboli sprchové boxy príliš designovo kreatívne, v našej ponuke ale nájdete veľmi elegantné výrobky, ktoré sa vám vo vašej kúpeľni budú páčiť.

2022-08-09 08:17:39

Další články

Drevená kúpeľňa

20/09/2022
Drevená kúpeľňa - zásadná je voľba dreva a správna starostlivosť Kombinácia dreva a vlhkosti je pre väčšinu z nás receptom na katastrofu. So starostlivým spracovaním detailov a premysleným výberom druhu dreva ide ale naopak o ideálny materiál pre ka… (Čítať viac)

Malá svetlá kúpeľňa

13/09/2022
Malá kúpeľňa potrebuje svetlo a poriadok Malá kúpeľňa je len taká dobrá, ako jej usporiadanie. Dôležité je preto starostlivé plánovanie. Ideálne je na to 3D plánovač kúpeľní, do ktorého zasadíte potrebné diely kúpeľne. Možno potom aj zistíte, že na … (Čítať viac)

Ako vybrať sprchovú hlavicu

05/09/2022
Ako vybrať sprchovú hlavicu Ranná sprcha naštartuje váš nový deň, pri tej večernej chcete zase príjemne relaxovať. Vyberáte nový sprchový set a neviete, na aké parametre sa u sprchovej hlavice zamerať? Starostlivo zvolené detaily vám spríjemnia živo… (Čítať viac)

Ako uvoľniť upchatý záchod

23/08/2022
Ako uvoľniť upchatý záchod? Zvládnete to sami Snažiť sa uvoľniť upchatý záchod je pre nás všetkých tá najmenej obľúbená domáca práca. Stane sa to samozrejme vždy, keď sa vám to práve najmenej hodí. Poradíme, aké vybavenie mať doma z preventívnych dô… (Čítať viac)

Načítavam...