Ako uvoľniť upchatý záchod

Ako uvoľniť upchatý záchod

Ako uvoľniť upchatý záchod? Zvládnete to sami

Snažiť sa uvoľniť upchatý záchod je pre nás všetkých tá najmenej obľúbená domáca práca. Stane sa to samozrejme vždy, keď sa vám to práve najmenej hodí. Poradíme, aké vybavenie mať doma z preventívnych dôvodov. A tiež čo robiť, keď si už neviete rady a najradšej by ste volali inštalatérovi.

Majte vždy po ruke zvon na WC

Ešte skôr, než siahnete po chemikáliách na čistenie potrubia, skúste to s klasickým zvonom na WC. Príčinou upchatia je obvykle tuhý alebo natesnaný materiál, preto pomôže rozhýbať ho tlakom. Zvon nasaďte na odpad a dajte do pumpovania všetku silu. Pokiaľ vám bráni v pumpovaní vysoká hladina vody, ktorá neodtiekla, budete ju musieť najskôr ručne vyliať hrnčekom do vedra. Podarilo sa vám nečistoty uvoľniť? Určite ich znovu nesplachujte. Vyberte ich a hoďte do odpadkového koša.

Chemický krtko na čistenie odpadov

Krtko je chemický čistiaci prostriedok pre odpadové a kanalizačné potrubie v domácnosti. Do WC nalejte najskôr asi pol litra horúcej vody. Tá by nemala byť vriaca, inak by mohla poškodiť keramiku WC. Potom stačí nasypať 2-3 viečka prostriedku. Ten obsahuje hydroxid sodný, vďaka ktorému sa jednoducho rozpustí kuchynský odpad, vlasy, vata, tuk aj papier. Stačí nechať pôsobiť asi 10 minút a opäť prepláchnuť vodou.

Ide to aj s ekologickou alternatívou krtka

Na trhu dnes nájdete aj špeciálne tyčinky na čistenie odpadov, ktoré fungujú na princípe uvoľňovania prírodných baktérií a enzýmov. S upchatým odpadom si dokážu poradiť rovnako efektívne, ako chémia, a navyše príjemne vonia. Tyčinka je 100% rozložiteľná v prírode a zároveň je z 99,5% čisto z prírodných surovín. Jej použitie je ľahké, jednoducho ju vložte do odtoku a nechajte rozpustiť.

Pomôžte si tým, čo práve máte doma

Upchal sa vám odpad práve v nedeľu večer, keď už je všade zatvorené? Využite to, čo máte doma. Stačiť vám bude jedlá sóda a ocot. Pol kila jedlej sódy vsypte do odpadu a zalejte octom. Toho budete potrebovať celý liter. Zmes nechajte pôsobiť cez noc a ráno spláchnite. Malo by byť po probléme.

Keď nemá čas inštalatér

Nepomohli žiadne z vyššie uvedených rád? Ešte skôr, než budete volať inštalatéra, pozrite sa doma po silnejšom drôte. Alebo si zájdite rovno do domácich potrieb kúpiť kanalizačné pero. Ide o investíciu za pár stoviek, ktorá sa vám rozhodne oplatí.

Pero jednoducho vpustite do odpadu a pomaly ho posúvajte do potrubia. Po chvíli narazíte na uviaznuté nečistoty. Tie sa snažte pohybom tam a späť rozpohybovať, ideálne ich vytiahnuť z toalety von a potom vyhodiť.

Ako upchatiu toalety predchádzať

Myslite na to, že do odpadu nepatria zvyšky jedál. Nikdy tam nevylievajte ani olej vyprážanie. Dokáže totiž dobre zatvrdnúť a kumulovať na seba ďalšie nečistoty. Jedlé tuky a oleje patria do sklenenej fľaše a tá potom do kontajnery na tuky. Pokiaľ ju vo vašej ulici nemáte, vytrite olej z panvice papierovou utierkou a vyhoďte ju do zmiešaného odpadu. Do odpadu nepatria ani žiadne hygienické potreby, odličovacie tampóny alebo detské obrúsky.

Pokiaľ viete, že sa s upchatým záchodom trápite pravidelne, zamerajte sa aj na prevenciu. Raz za mesiac prelejte odpad krtkom, alebo jeho ekologickým variantom.

2022-08-23 12:18:38

Další články

Ako umyť sprchovací kút

30/09/2022
Ako umyť sprchovací kút V kúpeľni sa darí vodnému kameňu aj plesniam. Počas jej upratovania nám dávajú najviac zabrať sklá kúta a škáry medzi obkladmi. V nasledujúcom článku vám poradíme, čím dobre vyčistiť sprchovací kút. Ako odstrániť všetok vodný… (Čítať viac)

Drevená kúpeľňa

20/09/2022
Drevená kúpeľňa - zásadná je voľba dreva a správna starostlivosť Kombinácia dreva a vlhkosti je pre väčšinu z nás receptom na katastrofu. So starostlivým spracovaním detailov a premysleným výberom druhu dreva ide ale naopak o ideálny materiál pre ka… (Čítať viac)

Malá svetlá kúpeľňa

13/09/2022
Malá kúpeľňa potrebuje svetlo a poriadok Malá kúpeľňa je len taká dobrá, ako jej usporiadanie. Dôležité je preto starostlivé plánovanie. Ideálne je na to 3D plánovač kúpeľní, do ktorého zasadíte potrebné diely kúpeľne. Možno potom aj zistíte, že na … (Čítať viac)

Ako vybrať sprchovú hlavicu

05/09/2022
Ako vybrať sprchovú hlavicu Ranná sprcha naštartuje váš nový deň, pri tej večernej chcete zase príjemne relaxovať. Vyberáte nový sprchový set a neviete, na aké parametre sa u sprchovej hlavice zamerať? Starostlivo zvolené detaily vám spríjemnia živo… (Čítať viac)

Načítavam...